Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изправени сме пред климатична криза, сочи анкета на ООН

Снимка: БГНЕС

Почти две трети от над 1,2 млн. анкетирани казват, че човечеството е изправено пред климатична криза. Това сочи проучване на ООН, най-мащабното по рода си. Млади и стари, богати и бедни, запитаните са от 50 държави, в които живее над половината от световното население.

Проучването показва, че движението за борба с климатичните промени, което възникна през 2019 година, ръководено частично от 16-годишната Грета Тунберг от Швеция, продължава да набира скорост и то въпреки пандемията от коронавирус.

Около 80% от британците, италианците и японците са заявили сериозни опасения от ефекта от климатичните промени. Следват ги Франция, Германия, Южна Африка и Канада, където над три четвърти от анкетираните също определят климата като глобален спешен проблем.

В десетки други държави, в това число Съединените щати, Русия, Виетнам и Бразилия - две трети от запитаните споделят същото мнение.

Най-честият отговор за решение на проблема е защита на горите и природата - 54% от анкетираните са избрали този отговор.

На второ място анкетираните предпочитат развитие на източниците на възобновяема енергия, употреба на екологични земеделски технологии и инвестиране в зелен бизнес и работни места.

На дъното на този списък е промотирането на вегетариански диети.

В речта си на ежегодния икономически форум в Давос генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за създаване на глобална коалиция за постигане на въглеродна неутралност:

"Трябва да сложим край на перверзните субсидии за изкопаеми горива от пари на данъкоплатците, трябва да сложим цена на въглерода. Трябва да променим данъчното облагане на дохода към облагане на въглерода, от данъкоплатците към замърсителите и трябва да се ангажираме да няма нови въглищни електроцентрали, мащабно да инвестираме във възобновяема енергия, особено за стотиците милиони хора, които все още живеят без електричество. Трябва да натиснем зеления превключвател".

Проучването показва, че светът и общественото мнение са на път да достигнат кипящата точка, в която ще се ускори преходът към въглеродно-неутрален свят. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

23-ма русенци са потърсили помощ в ортопедичните кабинети на болниците в града в следствие на непочистените и заледени улици. Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници...

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по темата за наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие да се съобразят с исторически факти

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 13:25