Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Андонов: Режимът "Дар Лимец" е саможертва

Снимка: darlimec.com

Темата за житния режим е все по-актуална. На 1 февруари хиляди хора ще започнат десетдневния пост, който като прием на храна включва сто грама жито, три ябълки, девет ореха и мед.

Идeята "Дар Лимец" е вдъхновена от Учителят Петър Дънов, който ни учи, че житото не бива да се купува и продава, то е една свещена храна.

"Тази идея бе посята в мен още преди години, когато я прочетох от Учителя Петър Дънов, който казва хлябът, житното зърно е нещо толкова свещено, че то е нещо, с което не е разумно да се търгува - то трябва да се дава даром", каза в предаването "Нощен хоризонт" Иван Андонов от "Дар Лимец".

Според направени изследвания лимецът е най-древният вид жито, добивите при него са по-ниски от тези при другите хибридни житни растения.

Снимка: darlimec.com

"След края на Втората световна война става промяна в отглеждането на житото, може би заради големия глад тогава и започват да се правят различни опити като генно модифициране, за да се увеличат добивите на житото, за съжаление, за сметка на качеството", обясни Иван Андонов.

Над 4 хиляди заявки за доставка на лимец има за тази година.

Според Иван Андонов постът "Дар Лимец" отваря съзнанието, обонянието се изостря, емоциите се успокояват, настъпва смирение.

"Много ценно е човек да получи това вдъхновение преди да направи житния режим, хубаво е той да се запознае какво представлява режимът, сам да прочете, в интернет е пълно с информация".

Режимът "Дар Лимец" е саможертва, подчерта Иван Андонов: 

"Ако ние вложим намерение да постигнем нещо по време на този пост - нещо, от което имаме нужда, нещо в живота си, взаимоотношение с наши приятели, роднини, нещо да се изчисти, ако ние го вложим това нещо, нещо съкровено за нас, ние можем да го постигнем".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28