Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ал. Чеков: В администрацията на Байдън виждам хора с нагласа за диалог с Русия

Александър Чеков
Снимка: Личен архив

В петък президентът Путин подписа Закон за продължаване с 5 години на изтичащия на пети февруари руско-американски Договор за ограничаване и съкращаване на стратегическите настъпателни оръжия. Бъдещето на споразумението беше една от основните теми в първия телефонен разговор между президентите на Русия и Съединените щати. Владимир Путин и Джо Байдън решиха за броени дни въпрос, който беше предмет на дълги и безрезултатни преговори с администрацията на Доналд Тръмп. Какво означава постигнатото споразумение за бъдещето на диалога между Москва и Вашингтон по въпросите на стратегическата стабилност? Александър Чеков от Института за международни изследвания и преподавател в Московския държавен институт по международни отношения на руското външно министерство коментира темата пред БНР. 

Продължаването на руско-американския Договор за стратегическите настъпателни оръжия безспорно е добра новина. Можем ли обаче отсега да прогнозираме в каква посока ще се развие диалогът между Москва и Вашингтон по въпросите на стратегическата стабилност?

"Не зная какъв подход е избрала администрацията на Байдън към проблематиката на международната сигурност и контрола над оръжията. Все още не са публикувани стратегическите документи. Това беше по-скоро ситуативно решение, продиктувано от необходимостта договорът да бъде спасен. Вероятно най-важното е, че при сегашната политическа ситуация проблемът с контрола над оръжията не е водещият приоритет на Байдън. Той има достатъчно вътрешнополитически проблеми. Затова засега можем да съдим за намеренията му на първо място по назначенията на определени хора на определени длъжности. Съставът на администрацията, който виждам сега, ме кара да си мисля, че там са основно хора, които имат нагласата да водят диалог. 

Има желание за диалог, но резултатите, до които той може да доведе са много ограничени, защото редица проблеми останаха извън обхвата на сключения договор. Това са проблемите и с противоракетната отбрана, и с тактическото ядрено оръжие, и с оръжието, основано на нови физически принципи, изобщо това, което наричаме перспективни военни технологии.  В момента ми е трудно да си представя, че по-нататъшният диалог и намаляването на стратегическите оръжия е възможно без решаването на тези въпроси.

Продължаването на договора, разбира се, е много хубава новина, но за съжаление тя не отговаря на въпроса какви биха могли да бъдат по-нататъшните перспективи на този процес. На дадения етап е очевидно, че ако американската страна не е готова да направи отстъпки по някои ключови въпроси, то много ми е трудно да си представя, че руската страна ще се съгласи да сключи някакво ново споразумение за по-нататъшно намаляване на количествата ядрени оръжия". 

Някои експерти разчетоха речта на президента Путин пред Световния икономически форум в Давос като готовност за диалог със Запада и най-вече със Съединените щати. Какво послание отправи Владимир Путин към Джо Байдън?

"Струва ми се, че това е послание да бъде отворена нова страница в отношенията. Преди това имаше големи очаквания от администрацията на Тръмп. Тръмп многократно заявяваше, че е за подобряване на руско-американските отношения. В крайна сметка обаче той се оказа в много тясно пространство, в което нямаше място за маневриране. Колкото и да е парадоксално, политиката му спрямо Русия беше по-твърда, включително от гледна точка на санкционния натиск, отколкото при администрацията на Обама. Когато започна да се сменя администрацията, у Путин естествено се появи желанието да покаже, че Русия е готова за диалог,  че е крайно заинтересована от възобновяването на конструктивното сътрудничество с Америка". 

Какво означава за Русия назначаването на Антъни Блинкън и Виктория Нюланд за държавен секретар и заместник-държавен секретар по политическите въпроси съответно?

"Това са преди всичко професионалисти. С тях може да се работи за решаването на едни или други въпроси. Ако говорим за ограничаването на оръжията, то там също има определени перспективи. На поста заместник-държавен секретар по контрола над оръжията е назначена Бони Дженкинс, която дълго време се е занимавала с проблематиката на неразпространението и активно си е сътрудничила с Русия на много международни форуми. Никога не си е позволявала радикални изказвания като предишния главен преговарящ с Русия Маршал Билингсли. Според мен назначаването й показва, че новата администрация е готова да деполитизира тези въпроси и да изгражда отношенията си с Русия на относително равноправна основа.

За директор на ЦРУ беше избран Уилям Бърнс - президент на Фондацията Карнеги за международен мир, дипломат от кариерата, познавач на Русия, бивш американски посланик в Москва, човек с много добра репутация сред руските си колеги.

"Това също може да се възприеме като добър знак, защото помня посланик Бърнс като човек, който се отнасяше добре към Русия въпреки проблемите в руско-американските отношения, който поддържаше добри отношения с руските дипломати и на когото можеше да се разчита при обсъждането и съгласуването на определени въпроси". 

Възможно ли е на някакъв етап да се стигне до преразглеждане на споразуменията, от които Съединените щати и Русия излязоха - Договорът за открито небе и Договорът за ракетите със среден и малък обсег?  

"Очевидно ще има някаква дискусия за това какво да се прави с Договора за открито небе. Може би има шанс за постигане на някакво споразумение, което ще осигури или действието на самия договор, или на част от верификационните процедури, които са предвидени по него.

Що се отнася до диалога за ракетите със среден и малък обсег, тук вече има фундаментални разминавания, които са трудно преодолими в настоящия контекст. Най-доброто, на което можем да се надяваме е въвеждането на мораториум върху разполагането на такива ракети". 

Интервюто на Ангел Григоров с Александър Чеков в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му.  Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55