Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музикален театър впечатли публиката с оперетата „Принцесата на цирка“

Оперетата на Имре Калман „Принцесата на цирка”
Снимка: Филип Данчев

"Ние се опитахме и мисля, че го постигнахме, да вкараме една динамика в представлението, динамика да се срещне нашия съвременен свят в тази история". Това каза в предаването "Нощен хоризонт" тенорът Пеньо Пирозов, артист солист в Музикалния театър "Стефан Македонски". Той е част от актьорския състав на оперетата на Имре Калман "Принцесата на цирка", премиерно заглавие в афиша на театъра. 

Вече 20 години на тази сцена Пирозов влиза в десетки главни роли на емблематични оперетни спектакли. 

Пеньо Пирозов

"Хубавото при оперетата е, че тя те връща в един свят на романтика"... Искахме да имаме циркова програма в спектакъла и мисля, че се получи много добре балансирано - тази история, цирковата програма". 

Пирозов изпълнява ролята на фокусник в цирка, изпълнява номер с изчезване от погледа на публиката.

"Илюзията е направена специално за театъра. Знам, че има подобна в Русия, изработена от същата фирма. Нашето решение е малко по-различно, защото трябваше да се съобразим с габаритите на сцената, т.е. с моята сценография. Трябваше малко да умалим модела, така че да може да се случи на сцената, защото иначе нямаше да може този лотус да се отвори". 

Фрагмент от оперетата „Принцесата на цирка”                                 Снимка: Музикалният театър „Стефан Македонски“

Юлия Маринова е режисьор на спектакъла:

"Наистина беше трудно, защото се налагаше да редуцираме някои неща. В Музикалния театър, както знаете, спектаклите са богати, имаме много участници - 150 души участват в реализацията на една голяма оперетна постановка, каквато е "Принцесата на цирка". Имаме оркестър, солисти, хор, балет, сценични, обслужващ персонал и много хора, които участват и помагат да се реализира спектакълът. Беше трудно, трябваше да редуцираме, да намаляваме състави, но въпреки всичко успяхме да сглобим и да направим спектакъл и то така, както аз исках да го постигнем с целия блясък".

Хореографът Татяна Янева, която е и примабалерина, коментира, че представлението е дълго чакано. Премиерата е трябвало да се състои още през април 2020 година.

"Много репетирахме, както винаги в нашия театър балетът винаги е цветето на спектакъла. Имаме едно прекрасно източно платно, дори ние сме асистенти в една огромна илюзия, атракционен номер, който надявам се да се хареса на публиката, а също така участваме в доста други номера, които са доста атрактивни. Няма такъв театър на Балканите".

Десислава Николова                        Снимка: Музикалният театър „Стефан Македонски“

Илона Иванова и Десислава Николова са двете певици, които изпълняват акробатични номера в спектакъла.

"Става с много желание, дисциплина и моята душа винаги е копняла за развитие и тя ликува, когато има върху какво да се работи. Моментите, които ме карат да оставам след работно време, за да се самоусъвършенствам, това за мен е сигурен знак, че съм вдъхновена, съответно това означава, че ще вдъхновим и хората, които ще дойдат в залата да гледат, а реално това е нашата основна задача", каза Десислава Николова. 

"Принцесата на цирка" е поставена за първи път на 26 март 1926 година в Theater an der Wien и бързо се превръща в хит. Композиторът съчетава вълнуващи сюжети с мелодии, които веднага стават популярни. В музиката на "Принцесата на цирка" наред с унгарския чардаш звучат валсовете на Виена и се усеща проникването на жанровете на американската музика от началото на 20 век, най-вече на фокстрота. 

Повече можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30