"Ние се опитахме и мисля, че го постигнахме, да вкараме една динамика в представлението, динамика да се срещне нашия съвременен свят в тази история". Това каза в предаването "Нощен хоризонт" тенорът Пеньо Пирозов, артист солист в Музикалния театър "Стефан Македонски". Той е част от актьорския състав на оперетата на Имре Калман "Принцесата на цирка", премиерно заглавие в афиша на театъра.
Вече 20 години на тази сцена Пирозов влиза в десетки главни роли на емблематични оперетни спектакли.
"Хубавото при оперетата е, че тя те връща в един свят на романтика"... Искахме да имаме циркова програма в спектакъла и мисля, че се получи много добре балансирано - тази история, цирковата програма".
Пирозов изпълнява ролята на фокусник в цирка, изпълнява номер с изчезване от погледа на публиката.
"Илюзията е направена специално за театъра. Знам, че има подобна в Русия, изработена от същата фирма. Нашето решение е малко по-различно, защото трябваше да се съобразим с габаритите на сцената, т.е. с моята сценография. Трябваше малко да умалим модела, така че да може да се случи на сцената, защото иначе нямаше да може този лотус да се отвори".
Юлия Маринова е режисьор на спектакъла:
"Наистина беше трудно, защото се налагаше да редуцираме някои неща. В Музикалния театър, както знаете, спектаклите са богати, имаме много участници - 150 души участват в реализацията на една голяма оперетна постановка, каквато е "Принцесата на цирка". Имаме оркестър, солисти, хор, балет, сценични, обслужващ персонал и много хора, които участват и помагат да се реализира спектакълът. Беше трудно, трябваше да редуцираме, да намаляваме състави, но въпреки всичко успяхме да сглобим и да направим спектакъл и то така, както аз исках да го постигнем с целия блясък".
Хореографът Татяна Янева, която е и примабалерина, коментира, че представлението е дълго чакано. Премиерата е трябвало да се състои още през април 2020 година.
"Много репетирахме, както винаги в нашия театър балетът винаги е цветето на спектакъла. Имаме едно прекрасно източно платно, дори ние сме асистенти в една огромна илюзия, атракционен номер, който надявам се да се хареса на публиката, а също така участваме в доста други номера, които са доста атрактивни. Няма такъв театър на Балканите".
Илона Иванова и Десислава Николова са двете певици, които изпълняват акробатични номера в спектакъла.
"Става с много желание, дисциплина и моята душа винаги е копняла за развитие и тя ликува, когато има върху какво да се работи. Моментите, които ме карат да оставам след работно време, за да се самоусъвършенствам, това за мен е сигурен знак, че съм вдъхновена, съответно това означава, че ще вдъхновим и хората, които ще дойдат в залата да гледат, а реално това е нашата основна задача", каза Десислава Николова.
"Принцесата на цирка" е поставена за първи път на 26 март 1926 година в Theater an der Wien и бързо се превръща в хит. Композиторът съчетава вълнуващи сюжети с мелодии, които веднага стават популярни. В музиката на "Принцесата на цирка" наред с унгарския чардаш звучат валсовете на Виена и се усеща проникването на жанровете на американската музика от началото на 20 век, най-вече на фокстрота.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..