Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музикален театър впечатли публиката с оперетата „Принцесата на цирка“

Оперетата на Имре Калман „Принцесата на цирка”
Снимка: Филип Данчев

"Ние се опитахме и мисля, че го постигнахме, да вкараме една динамика в представлението, динамика да се срещне нашия съвременен свят в тази история". Това каза в предаването "Нощен хоризонт" тенорът Пеньо Пирозов, артист солист в Музикалния театър "Стефан Македонски". Той е част от актьорския състав на оперетата на Имре Калман "Принцесата на цирка", премиерно заглавие в афиша на театъра. 

Вече 20 години на тази сцена Пирозов влиза в десетки главни роли на емблематични оперетни спектакли. 

Пеньо Пирозов

"Хубавото при оперетата е, че тя те връща в един свят на романтика"... Искахме да имаме циркова програма в спектакъла и мисля, че се получи много добре балансирано - тази история, цирковата програма". 

Пирозов изпълнява ролята на фокусник в цирка, изпълнява номер с изчезване от погледа на публиката.

"Илюзията е направена специално за театъра. Знам, че има подобна в Русия, изработена от същата фирма. Нашето решение е малко по-различно, защото трябваше да се съобразим с габаритите на сцената, т.е. с моята сценография. Трябваше малко да умалим модела, така че да може да се случи на сцената, защото иначе нямаше да може този лотус да се отвори". 

Фрагмент от оперетата „Принцесата на цирка”                                 Снимка: Музикалният театър „Стефан Македонски“

Юлия Маринова е режисьор на спектакъла:

"Наистина беше трудно, защото се налагаше да редуцираме някои неща. В Музикалния театър, както знаете, спектаклите са богати, имаме много участници - 150 души участват в реализацията на една голяма оперетна постановка, каквато е "Принцесата на цирка". Имаме оркестър, солисти, хор, балет, сценични, обслужващ персонал и много хора, които участват и помагат да се реализира спектакълът. Беше трудно, трябваше да редуцираме, да намаляваме състави, но въпреки всичко успяхме да сглобим и да направим спектакъл и то така, както аз исках да го постигнем с целия блясък".

Хореографът Татяна Янева, която е и примабалерина, коментира, че представлението е дълго чакано. Премиерата е трябвало да се състои още през април 2020 година.

"Много репетирахме, както винаги в нашия театър балетът винаги е цветето на спектакъла. Имаме едно прекрасно източно платно, дори ние сме асистенти в една огромна илюзия, атракционен номер, който надявам се да се хареса на публиката, а също така участваме в доста други номера, които са доста атрактивни. Няма такъв театър на Балканите".

Десислава Николова                        Снимка: Музикалният театър „Стефан Македонски“

Илона Иванова и Десислава Николова са двете певици, които изпълняват акробатични номера в спектакъла.

"Става с много желание, дисциплина и моята душа винаги е копняла за развитие и тя ликува, когато има върху какво да се работи. Моментите, които ме карат да оставам след работно време, за да се самоусъвършенствам, това за мен е сигурен знак, че съм вдъхновена, съответно това означава, че ще вдъхновим и хората, които ще дойдат в залата да гледат, а реално това е нашата основна задача", каза Десислава Николова. 

"Принцесата на цирка" е поставена за първи път на 26 март 1926 година в Theater an der Wien и бързо се превръща в хит. Композиторът съчетава вълнуващи сюжети с мелодии, които веднага стават популярни. В музиката на "Принцесата на цирка" наред с унгарския чардаш звучат валсовете на Виена и се усеща проникването на жанровете на американската музика от началото на 20 век, най-вече на фокстрота. 

Повече можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17