Руските власти имат два варианта за решаване на проблема „Навални“ - да се надиграват с него на политическата арена или да го изолират от нея, като го оставят за дълго зад решетките. Това мнение изказа в интервю за БНР руският политолог Александър Баунов. Според него съдебното решение във вторник ще е показателно до голяма степен за това кой вариант са предпочели стратезите в Кремъл.
При какви обстоятелства Навални все пак може да бъде пуснат на свобода?
"Ако освобождаването на Навални е цената за установяването на добри отношения с новото правителство на Съединените щати или даже с новото правителство на Германия, то е възможно да платят тази цена. Засега изглежда, че Съединените щати от своя страна не са готови да установяват добри отношения с Русия. Тогава защо да пускат Навални? Ако Путин пусне Навални, какво ще направи Байдън в замяна? Ще отмени санкциите? Няма. Ще се сприятели с Путин, ще се среща с него, ще се усмихва? Няма. Могат да пуснат Навални в замяна на нещо. Когато това нещо се появи, външният фактор може да изиграе някаква роля.
Второто е конкуренцията между отделните групи в руската управляваща класа. Там има различни мнения за това какво да се прави с Навални. Виждаме това при всяко гръмко дело. Видяхме го при делото на режисьора Кирил Серебреников, което продължи дълги години. По същия начин едни групи си съперничиха с други. Тук, разбира се, съперничеството ще бъде още по-ожесточено, защото става дума не за непослушен режисьор, а за човек, който се смята за пряк конкурент на Путин.
Третият вариант е държавната машина просто да реши, че Навални е по-вреден в затвора, отколкото на свобода. Той се ползваше с покровителството и благоволението на някаква част от политическия истаблишмънт. Тези хора могат да се застъпят за него. Откъде знаем това? Той вече беше условно осъден. Въпреки че нарушаваше условната си присъда, не се оказа в затвора. Освен това в качеството си на условно осъден можеше да пътува в чужбина".
Политологът Баунов е на мнение, че положението на Навални се е влошило от момента, в който президентът Путин започва да вижда в негово лица не враг, а предател, не руски опозиционер, а инструмент на външна агресия срещу Русия:
"Това беше човек, който работеше вътре в страната с руска аудитория. Сега се превърна в човек, който работи с международна аудитория против Русия. Той призовава например за въвеждането на санкции срещу Русия, срещу ключови фигури от руското ръководство. Всичко това от гледна точка на хора като Владимир Путин е предателство. Той, разбира се, не се съмнява, че Навални е общувал с чуждестранните спецслужби. Още повече според мен той е убеден, че самото пристигане на Навални в Русия е спецоперация".
При това положение ще доведе ли случаят „Навални“ до допълнително влошаване на и без това лошите отношения между Русия и Запада?
"Несъмнено ще доведе. А как иначе! Вече се чуват съответните гласове от Америка, от Брюксел, да не говорим за Източна Европа – Прибалтика, Полша… Всичко това стеснява полето за маневри на Владимир Путин. Това ще повлияе най-вече на руско-американските отношения, защото в Америка има нови администрация. Тази администрация и без това е настроена много решително по отношение на Русия след разкола заради Тръмп. А Тръмп, това не подлежи на оспорване, е приятел на Путин. Ако се опиташ да оспориш тази теза в Америка, в най-добрия случай си наивен човек, а в най-лошия – тръмпист. Тази теза остава валидна и в нейно потвърждение Путин арестува главния опозиционер, когото преди това е искал да убие. Как след всичко това Байдън ще разговаря с Путин?
Ще има и санкции, още повече че Навални вече е с по-висок статут. Той има вече достъп до първите лица на световната политика. Постепенно се превръща в политически затворник с много висок статут, каквито бяха навремето академик Сахаров и Александър Солженицин.
И президентският говорител Дмитрий Песков, и министърът на външните работи Сергей Лавров, и председателят на Думата Вячеслав Володин бяха повече от категорични, че нямат намерение да се съобразяват с мнението на западните си колеги. Означава ли това, че лошите отношения със Запада изобщо не ги притесняват?
"Преди 20 години или някъде до 2007-2008г. Путин и Лавров виждаха проблем в това, че отношенията им със Запада може да се влошат. А сега не виждат такъв проблем. Всъщност какво им е доброто на добрите отношения със Запада? Да погледнем проблема от друга страна. Какво ще дадат на Русия добрите отношения със Запада? Ако в замяна на добрите отношения Западът постоянно ще иска някакви отстъпки, ще ни учи как да живеем, ще се меси и ще пречи на Русия да реализира интересите си, да помага на съюзниците си и т.н. Иранската върхушка също не може да бъде уплашена с лоши отношения със Запада. ТЕ са лоши по определение. Това е фон на съществуване. Като времето, като климата. Такъв е нашият климат - у нас и студено и имаме лоши отношения със Запада.
Може ли Навали да обърка сметките на Кремъл за предстоящите тази есен парламентарни избори?
Според Александър Баунов може, ако Навални приложи технологията на умното гласуване, която изпробва за първи път на изборите за градски парламент на Москва през 2019 г. , когато Избирателната комисия не допусна до участие във вота независимите кандидати на опозицията. Навални организира масови протести и призова гражданите да гласуват за всеки друг, но не и за кандидатите на управляващата партия „Единна Русия“:
"Навални показа двойна ефективност. И организира масов протести от нищото, и промени състава на московския парламент. Всичко това вероятно е било разглеждано като репетиция за парламентарните избори и в щаба на Навални, и в Кремъл. А популярността на „Единна Русия“ като цяло в страната е много по-ниска от популярността на екипа на московския кмет в Москва".
Интервюто на Ангел Григоров с Александър Баунов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Работник е загинал при трудова злополука в "Мини Марица - Изток". 43-годишният мъж е работил на роторен багер в един от рудниците. Проверяват се причините за инцидента. Инцидентът е станал в петък малко след 17 часа при работа с роторен багер в рудник "Трояново–Север", съобщиха от държавното въгледобивно дружество. 43-годишният мъж е от..
Жертвите на снощното нападение на коледния базар в Магдебург са 4, съобщи германското обществено радио, като се позова на източници от полицията. Според информацията ранените са над 200. По-рано се съобщаваше за двама убити и десетки ранени. Няма данни за пострадали българи при атаката, съобщават от Министерството на външните работи, като се..
До 18 часа тази вечер екипи на РЗИ - София ще бъдат на Коледния базар пред НДК, за да съдействат на желаещите да получат достъп до мобилното приложение еЗдраве, в което са качени личните ни здравни досиета. За целта хората трябва предварително да са инсталирали на своите телефони приложението, както и да представят лична карта преди..
Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море. Опитът за такива преминавания в зимни условия се увеличава. Има арестувани трафиканти, които са поискали от имигрантите по 5000 евро на човек. Атина започва активно сътрудничество с турските гранични власти. До остров Кос при рутинна обиколка за охрана е открита лодка, която се пълни с..
Германия е любимата мишена в хибридната война на Русия срещу Запада. В този извод са категорични от Федералната служба за разузнаване. Директорът й Бруно Кал заяви, че Путин ще продължи да тества червените линии на Запада и способността и желанието на западните съюзници взаимно да се защитават. На конференция, организирана от Германското..
В Румъния плановете за проевропейско обединение в правителство, което да изолира от властта националистическите сили се пропукаха. Основният елемент от договорената четворна сглобка - спечелилата вота на 1 декември Социалдемократическа партия, обяви, че се оттегля. Нейният лидер и сегашен премиер Марчел Чолаку, който получи сериозен удар на..
"Вотът на доверие, поискан от канцлера, не получи необходимите най-малко 367 гласа." Така председателката на Бундестага Бербел Бас обяви края на първата тройна коалиция в следвоенната история на Германия. Президентът има 21 дни да разпусне парламента и да насрочи предсрочни избори. И тъй като в Германия дори и кризите протичат в строго определен..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си..