Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отделни случаи са популярни в социалните мрежи, но сигнали не стигат да институциите

Зад решетките на приютите за бездомни животни

Нехуманното отношение е ежедневие, твърдят от неправителствени организации

Снимка: БГНЕС

Временно се преустановява дейността на Центъра за кастрация към приюта за безстопанствени кучета в Кърджали. Заповедта е на кмета Хасан Азис. Затварянето идва след извършена проверка на място. Установени са редица нарушения, сред които неспазване на вътрешните правила и процедури за извършване на манипулациите и недобро състояние на помещенията, в които се настаняват кастрираните животни.

Прокуратурата в Кърджали образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за случай с изведени преждевременно от приюта четири кастрирани кучета. Животните бяха открити от млада жена в близкото до града село Енчец, малко повече от денонощие след медицинската процедура. Кучетата са били с пресни рани. По думите й били в безпомощно състояние. Преместили ги в постройка в покрайнините на селото, завили ги и ги нахранили. Историята обиколи социалните мрежи след публикувани снимки на животните.

На управителя на приюта е препоръчано да освободи от работа служителите, извели четирите кучета, без да бъде спазен срокът за престой след кастрацията им. Обичайната практика е кастрираните животни да престояват в приюта 3 дни слез манипулацията.

Добрата новина е, че според ветеринарите кучетата са здрави и се чувстват добре. В момента животните са в клиника във Варна.

Снимка: БГНЕС

Жанета Богданова е сред доброволците в Кърджали, които се грижат за изпаднали в беда животни. Определя условията в приютите у нас като лоши. „Приютите в България са концлагери, нищо че парадират, че работят по европейските изисквания. Абсолютно нехуманно отношение от страна на служителите“, коментира тя пред БНР.

„Популацията в България е безумна“, допълва Богданова и уточнява, че неправителственият сектор и доброволците не могат да овладеят тази популация. „В този смисъл приютите са полезни, защото държавата и общината е ангажирана чисто финансово поне с кастрациите.“

Д-р Николай Каснаков, който досега е извършвал кастрациите в приюта в Кърджали, се отказва да продължи работата си там. Той смята, че в цялата суматоха около четирите кучета е била търсена медийна изява.

От години насам получаваме информация за недобри практики в приюта в Кърджали, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Маргарита Чанкова от Фондация „Четири лапи“, ръководител на отдел за грижа за бездомните животни. Тя смята, че може да се говори за нарушаване на правилата за добра медицинска практика в приюта.

„До момента сме работили в над 33 общини в България. Кастрирали сме до днешен ден над 35 хиляди животни“, разказа Чанкова. Нехуманното отношение към животните е ежедневна практика, смята тя.

Снимка: БГНЕС

Маргарита Чанкова отбеляза, че нехуманното отношение не е свързано само с насилие, но такова е и изоставянето им, както и неполагането на добра медицинска грижа за тях.

Много често хората отказват да подават сигнали, сочат наблюденията на „Четири лапи“. Случаите стават популярни в социалните мрежи, но институциите не се информират за тях, изтъкна Маргарита Чанкова, която апелира да се подават сигнали, за да има резултати.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Снимките в публикацията са илюстративни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16