Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отделни случаи са популярни в социалните мрежи, но сигнали не стигат да институциите

Зад решетките на приютите за бездомни животни

Нехуманното отношение е ежедневие, твърдят от неправителствени организации

Снимка: БГНЕС

Временно се преустановява дейността на Центъра за кастрация към приюта за безстопанствени кучета в Кърджали. Заповедта е на кмета Хасан Азис. Затварянето идва след извършена проверка на място. Установени са редица нарушения, сред които неспазване на вътрешните правила и процедури за извършване на манипулациите и недобро състояние на помещенията, в които се настаняват кастрираните животни.

Прокуратурата в Кърджали образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за случай с изведени преждевременно от приюта четири кастрирани кучета. Животните бяха открити от млада жена в близкото до града село Енчец, малко повече от денонощие след медицинската процедура. Кучетата са били с пресни рани. По думите й били в безпомощно състояние. Преместили ги в постройка в покрайнините на селото, завили ги и ги нахранили. Историята обиколи социалните мрежи след публикувани снимки на животните.

На управителя на приюта е препоръчано да освободи от работа служителите, извели четирите кучета, без да бъде спазен срокът за престой след кастрацията им. Обичайната практика е кастрираните животни да престояват в приюта 3 дни слез манипулацията.

Добрата новина е, че според ветеринарите кучетата са здрави и се чувстват добре. В момента животните са в клиника във Варна.

Снимка: БГНЕС

Жанета Богданова е сред доброволците в Кърджали, които се грижат за изпаднали в беда животни. Определя условията в приютите у нас като лоши. „Приютите в България са концлагери, нищо че парадират, че работят по европейските изисквания. Абсолютно нехуманно отношение от страна на служителите“, коментира тя пред БНР.

„Популацията в България е безумна“, допълва Богданова и уточнява, че неправителственият сектор и доброволците не могат да овладеят тази популация. „В този смисъл приютите са полезни, защото държавата и общината е ангажирана чисто финансово поне с кастрациите.“

Д-р Николай Каснаков, който досега е извършвал кастрациите в приюта в Кърджали, се отказва да продължи работата си там. Той смята, че в цялата суматоха около четирите кучета е била търсена медийна изява.

От години насам получаваме информация за недобри практики в приюта в Кърджали, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Маргарита Чанкова от Фондация „Четири лапи“, ръководител на отдел за грижа за бездомните животни. Тя смята, че може да се говори за нарушаване на правилата за добра медицинска практика в приюта.

„До момента сме работили в над 33 общини в България. Кастрирали сме до днешен ден над 35 хиляди животни“, разказа Чанкова. Нехуманното отношение към животните е ежедневна практика, смята тя.

Снимка: БГНЕС

Маргарита Чанкова отбеляза, че нехуманното отношение не е свързано само с насилие, но такова е и изоставянето им, както и неполагането на добра медицинска грижа за тях.

Много често хората отказват да подават сигнали, сочат наблюденията на „Четири лапи“. Случаите стават популярни в социалните мрежи, но институциите не се информират за тях, изтъкна Маргарита Чанкова, която апелира да се подават сигнали, за да има резултати.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Снимките в публикацията са илюстративни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38