Политологът Милен Любенов е автор на мащабно изследване, което прави сравнителен анализ на 20 демокрации за периода 1945–2020 година. В книгата си „Eвропейски партийни системи” той проследява развитието на над 500 партии в Европа. Авторът е преподавател в Катедра „Политология“ на Софийския университет.
Втората световна война е критичен момент, който дава ново начало на демократизацията в Западна Европа, тъй като доста страни преди това са тоталитарни режими, посочи Милен Любенов пред БНР.
Преподавателят търси отговор на въпроса защо партии, които са се институционализирали на един ранен етап на демократизацията, продължават да бъдат устойчиви.
„Това, което мен ме интересува, е стабилизацията на партийните системи, не толкова промяната. През последните години много политолози в Западна Европа разглеждат именно промяната на партийните системи, която наистина е очевидна. Появяват се много нови партии, навсякъде в Европа, но едно е видно – традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство. Казано с други думи – първите имат предимство, защото те задават началните правила на играта“, коментира Милен Любенов в предаването „Преди всички“.
Книгата не дава обяснение на феномена ДПС, каза Любенов. Според него устойчивостта на ДПС се дължи на нейния етнически характер, а навсякъде в Европа, където има етнически партии, те разчитат на ясна електорална подкрепа.
Запитан какви процеси протичат в дясното пространство, Любенов заяви, че в Източна Европа се появяват нови партии, които си поставят съдържателни етикети – леви или десни. Този етикет обаче невинаги носи като съдържание това, което ние очакваме от една дясна партия например, допълни Любенов.
„Това е нещо много типично за съвременните политически предприемачи, които се наместват в определена ниша от гледна точка на политическата конюнктура“.
В анализа си за дясното пространство в Източна Европа и страните от бившия комунистически блок Милен Любенов отбеляза:
„Това което се случи със СДС, се случи навсякъде – и в Полша, и в Унгария. Това беше цената, която понесоха тези партии за извършените реформи“.
Антикомунистически блокове имаше в цяла Източна Европа. Тяхното изчезване е нормализация и даване на ново начало, смята Милен Любенов. Той отбеляза, че на тяхно място са дошли национал-популистки формации.
Любенов оспори тезата за изборната битка на две големите партии на предстоящия парламентарен вот у нас – ГЕРБ и БСП, като уточни, че става дума за две средни по големина партии и прогнозира, че те ще имат много по-малко депутати в сравнение със сегашните.
Вероятно ще има повишаване на избирателната активност към извънпарламентарните партии, смята политологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..
Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..
Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..
Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..
3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..
Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..
За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..