„Как ще изглежда Габрово през 2050 година, може ли изкуствен интелект да композира симфония? – по това разсъждават децата, които посещават лагерите на „Обсерватория за идеи“. Първият за тази година предстои и ще е за млади изобретатели“, каза в „Преди всички“ Ивайло Раднев от сдружението.
С децата работят ментори. Започнали преди три години, мотивирани от отговорността пред своите деца, Ивайло и приятелите му откъсват децата от телефоните, за да погледнат заедно с тях нагоре, към звездите. Насърчават любопитството им, окуражават ги да четат, да мислят и да фантазират.
Първата инициатива в поредицата неформални обучения на сдружението е „Звездни градове“. Следва звезден фестивал със занимания по ракетомоделизъм и изстрелване на изработените от децата ракети.
„Наскоро се проведе и училище за соларни специалисти. Момичетата и момчетата лагеруват и се забавляваха в село Прахали, на 9 км. от Габрово. Там дишат чист балкански въздух, чувстват се свободни и учат чрез правене“, смята Ивайло Раднев.
Тази година инициативите са посветени на зелената идея. Едната е „Детско земеделие с кауза“:
"С този модул искаме да покажем на децата, че няма отпадъци, има ресурси, има суровини, има възможности". Това посочи още Раднев.
В кампуса, освен градини, ще имат и компостираща система. Ще я сглобят от отпадъчни материали. Решението за тези еко инициативи от екипа на Обсерваторията за идеи взели след тази кризисна 2020-а, за да насочат вниманието на децата към ресурсите, които притежаваме.
Лагерите и тази година, както и предишните, ще са достъпни за всички ученици и родители. Такси не се дължат. Менторите са доброволци, а за покриване на разходите се търси финансиране чрез грантове и спонсори.
Още по темата в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..