Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учебна лаборатория в Биологическия факултет на СУ ще готви студенти за генетични изследвания

Снимка: Ани Петрова

Нова лаборатория към Катедра „Генетика“ в Биологическия факултет на Софийския университет ще подготвя студенти за генетични изследвания. Тя ще дава и възможност да се обучават докторанти и магистри. Учебният център е изграден изцяло с дарения на Фондация „Петър Манджуков“.

Според декана на биологическия факултет проф. Стоян Шишков това е пример как бизнесът мисли за подобряването на качеството на образованието. „Това ще е поредният бисер в короната на Биологическия факултет“, каза Шишков пред БНР. 

гл. ас. Димитрина Георгиева

В началото на пандемията от коронавирус от РЗИ изпратили запитване за включване на студенти доброволци, които да помагат за PCR тестовете. Тогава станало ясно, че теоретично студентите са много добре подготвени, но практическата им подготовка липсва, разказа ръководителят на лабораторията гл. ас. Димитрина Георгиева. Появила се идеята за закупят един или два PCR апарата с дарения от фирми, за да може обучението за прилагане на молекулярните методики да бъде на съвременно ниво.

Така се стига до оборудване на цяла учебна лаборатория с 18 апарата от Фондация „Петър Манджуков“. Самата лаборатория не е направена за PCR тестове, това е едно от направленията, за да се справят след това студентите в реална среда.

„PCR тестове не могат да се правят в лабораторията - ние сме учебно заведение, но апаратурата за полимеразна верижна реакция в реално време се превръща в златен стандарт за откриване и количествено определяне на ДНК и на РНК в клетките. И пандемията го показва. Нашата цел е да използваме апаратурата, за да могат студентите да придобият възможност да правят самото изследване, да анализират резултатите, да интерпретират правилно тези резултати“, уточни Димитрина Георгиева в предаването „Хоризонт до обед“.

Лабораторията разполага и с други апарати, за да се научат студентите да използват различни молекулярно-биологични методики, изтъкна Георгиева.

„Имаме възможност да работим с изолирана ДНК, но като учебно заведение нямаме право да получаваме биологичния материал директно. Ако получаваме биологичен материал, той не е заразен.“

проф. Стоян Шишков

Могат да се предоставят изолирани геноми от различни организми, включително от вируси и други патогени. Тези изолирани геноми не са инфекциозни, така че няма проблем да се работи с тях в областта на геномиката – да се изолират съответните гени, да се види дали има някакви мутации“, допълни проф. Стоян Шишков. Освен патогенен биологичен материал от хора и животни, във факултета се работи и с растителни материали и растителни биотехнологии, посочи той. „Което означава, че могат да се изследват и биологични материали от растения.“

Няма нищо, което да озадачава вирусолозите от гледна точка на биологията на сегашния коронавирус, подчерта проф. Шишков. Той лично е озадачен от много бързото му мутиране.

„Нормално е, когато един нов патоген попадне в нова популация, премине видовата бариера и започне да се предава от човек на човек, той да еволюира с цел най-добре да се адаптира към този организъм, към съответния вид, към човешкия род в случая. Целта му не е да убива, а да се разпространява свободно и така да се реализира“, коментира ученият.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Ани Петрова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00