Според декана на биологическия факултет проф. Стоян Шишков това е пример как бизнесът мисли за подобряването на качеството на образованието. „Това ще е поредният бисер в короната на Биологическия факултет“, каза Шишков пред БНР.
В началото на пандемията от коронавирус от РЗИ изпратили запитване за включване на студенти доброволци, които да помагат за PCR тестовете. Тогава станало ясно, че теоретично студентите са много добре подготвени, но практическата им подготовка липсва, разказа ръководителят на лабораторията гл. ас. Димитрина Георгиева. Появила се идеята за закупят един или два PCR апарата с дарения от фирми, за да може обучението за прилагане на молекулярните методики да бъде на съвременно ниво.
Така се стига до оборудване на цяла учебна лаборатория с 18 апарата от Фондация „Петър Манджуков“. Самата лаборатория не е направена за PCR тестове, това е едно от направленията, за да се справят след това студентите в реална среда.
„PCR тестове не могат да се правят в лабораторията - ние сме учебно заведение, но апаратурата за полимеразна верижна реакция в реално време се превръща в златен стандарт за откриване и количествено определяне на ДНК и на РНК в клетките. И пандемията го показва. Нашата цел е да използваме апаратурата, за да могат студентите да придобият възможност да правят самото изследване, да анализират резултатите, да интерпретират правилно тези резултати“, уточни Димитрина Георгиева в предаването „Хоризонт до обед“.
Лабораторията разполага и с други апарати, за да се научат студентите да използват различни молекулярно-биологични методики, изтъкна Георгиева.
„Имаме възможност да работим с изолирана ДНК, но като учебно заведение нямаме право да получаваме биологичния материал директно. Ако получаваме биологичен материал, той не е заразен.“
„Могат да се предоставят изолирани геноми от различни организми, включително от вируси и други патогени. Тези изолирани геноми не са инфекциозни, така че няма проблем да се работи с тях в областта на геномиката – да се изолират съответните гени, да се види дали има някакви мутации“, допълни проф. Стоян Шишков. Освен патогенен биологичен материал от хора и животни, във факултета се работи и с растителни материали и растителни биотехнологии, посочи той. „Което означава, че могат да се изследват и биологични материали от растения.“
Няма нищо, което да озадачава вирусолозите от гледна точка на биологията на сегашния коронавирус, подчерта проф. Шишков. Той лично е озадачен от много бързото му мутиране.
„Нормално е, когато един нов патоген попадне в нова популация, премине видовата бариера и започне да се предава от човек на човек, той да еволюира с цел най-добре да се адаптира към този организъм, към съответния вид, към човешкия род в случая. Целта му не е да убива, а да се разпространява свободно и така да се реализира“, коментира ученият.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...