„Те кандидатстват за издаване на документи като граждани на Великобритания, защото едната майка е гражданин на Великобритания, но е родена в Гибралтар, а според закона за гражданството, ако детето не е родено във Великобритания - не може да получи и такова гражданство. Заради специалния статут на Гибралтар като задгранична територия", каза в предаването „Хоризонт до обед“ адвокат Любенова.
Дали детето може да получи гражданство по линия на българската майка? У нас не са разрешени еднополовите бракове.
За сведение - в Норвегия от няколко години са разрешени и религиозните бракове между еднополови двойки в рамките на протестантското вероизповедания, а гражданските еднополови бракове са разрешени от 2009 година подобно на още много други държави в света.
Тогава Столична община ни поиска документи за установяване на биологичния произход на детето. Само че СО не базира това си искане на нито един законов документ, на второ място нашето законодателство не припознава само биологичната връзка между дете и родител, но и ние имаме редица способи, които съществуват в законодателството, които признават връзката дете родител и като съществуваща правна такава – говоря за осиновяване, припознаване на дете", каза още адвокат Любенова.
Адвокатът посочи, че при дете, родено от асистирана репродукция у нас, общините не искат от родителите сведения за биологичния произход.
„При подаване на заявленията за финансиране на тези инвитро процедури се вписва партньорът на майката, който задължително според нашето законодателство трябва да е мъж, след това той се вписва като баща на детето. Ако не е в брак с него майката, той трябва да припознае детето. Но в нашия случай искането на Столична община беше абсолютна дискриминация по смисъла на Закона за защита от дискриминация, защото тази информация не се изисква от хетеросексуална двойка. Ние отказахме тази информация, получихме отказ от Столична община и го обжалвахме пред Административния съд, който пък посочи, че ще поиска тълкуване от Съда на ЕС в Люксембург“, каза експертът и поясни:
"До този момент този съд се е изказал по много дела за създаден и укрепен семеен живот, кога защитата на обществения интерес и националните ценности биха имали превес, кога тези въпроси биха могли да бъдат ограничени когато става въпрос за висшия интерес на детето. Въпросът е дали в този случай европейското законодателство ще може да измести националното законодателство. Българската държава не посочва защо защитата на традиционния брак по смисъла на българската Конституция е по-важен от това ние да защитим едно дете, което деюре е български гражданин, по силата на правото и държавата България е оставила без гражданство".
Двете майки, които пожелаха да останат анонимни, коментираха за "Хоризонт до обед":
"Чувстваме се ядосани и разстроени и не сме очаквали, че така ще се случи. От трите страни в България е най-трудно, в Испания за нас няма проблем как ни приемат - няма никаква дискриминация. Детето чува 4 езика, тя още не говори, но ние се обръщаме към нея с "Мами" и "Мамо". И двете ни семейства и близки ни приемат вече изключително добре. Но в България не можем да заведем Сара, но засега можем да я запишем в детска градина".
Майките очакват от решението на съда в Люксембург да имат възможност да получат български акт за раждане на Сара, по възможност да са вписани и двете като майки.
Адвокат Любенова заяви още, че очаква Съдът на ЕС да признае съществуването на връзката родител - дете по отношение на Сара с двете ѝ майки, и от това да произтекат всички семейно - правни наследствени отношения по българското законодателство и Сара да получи български акт за раждане с майки и двете жени, като впоследствие получи и български документи за самоличност.
Казус е възникнал с дете, на което районната администрация в Панчарево отказва да издаде акт за раждане. Детето е родено в Испания през декември 2019 г., а в акта му за раждане са записани две майки – българка и англичанка, които имат сключен брак..
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..