Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ефективната присъда на Навални, отношенията САЩ - Русия и други водещи новини от седмицата

Стрийт арт с лика на Навални на уличка в Рим.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Алексей Навални с ефективна присъда, САЩ с по-твърд подход към Русия, потвърдена ефективност на руската ваксина срещу коронавируса -  това са част от водещите международни новини от седмицата.

Международният новинарски поток беше доминиран и тази седмица от събитията в Русия, свързани с опозиционера Алексей Навални. На фона на протести в негова подкрепа, Московският градски съд реши, че критикът на Путин трябва да влезе в трудово-изправителна колония за 2 години и 8 месеца. Така условната му присъда по дело за измами на фирми от 2014 година беше заменена с ефективна с мотива, че по време на изпитателния срок е нарушил многократно мярката си за неотклонение.

Съдебното заседание беше предшествано и съпътствано от многохилядни демонстрации в защита на Навални. Арестувани бяха общо над 6 хиляди души. Според руските власти в демонстрациите са участвали, цитирам „хулигани и провокатори“, които са проявили агресия спрямо органите на реда и затова полицията е предприела мерки.

Западът реагира остро както на действията на руската полиция спрямо демонстранти, така и на съдебното решение за замяна на условната присъда на Алексей Навални с ефективна.

Случаят „Навални“ е сред темите, по които двете Русия и ЕС остават на противоположни позиции, беше потвърдено след разговор в Москва между Върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и руския външен министър Сергей Лавров. Едва завършила срещата Лавров-Борел, Русия обяви, че експулсира трима дипломати от Германия, Полша и Швеция с мотива, че са участвали в акции в подкрепа на Алексей Навални. В отговор германският канцлер Ангеарл Меркел предупреди за последствия. Остро реагира и френският президент Еманюел Макрон. По-твърд подход към Москва обяви и новият президент на Съединените щати Джо Байдън. Той заяви, че в негово лице Русия ще се сблъска с много по-различно отношение, отколкото по времето на Доналд Тръмп.

Над 100 милиона дози ваксина срещу коронавируса вече са поставени по света, съобщи тази седмица АФП, позовавайки се на свое преброяване въз основа на официални данни. Ваксинация вече се прави в близо 80 държави. На първо място по брой ваксинирани е Израел, където близо 40 процента от хората вече са получили поне първата доза. На високи позиции в тази класация е Великобритания с близо 15 процента ваксинирани и Съединените щати, където над 8 процента от населението вече е имунизирано. На този фон Европейският съюз изостава, като досега са ваксинирани едва около 3 процента от общото население на съюза.

Тази седмица стана известно, че компанията „АстраЗенека“ все пак ще достави на ЕС допълнително 9 милиона дози от своята ваксина до края на март. Американската компания „Пфайзер“ пък е увеличила капацитета на своята фабрика в Белгия и от ваксината, разработена заедно с германския й партньор „Бионтех“ ЕС ще получи допълнителни 75 милиона дози през второто тримесечие.

А за първи път руската ваксина „Спутник V“ стана обект на по-широко признание. В международното медицинско издание „Лансет“ беше публикуван рецензиран анализ на нови данни, според които ваксината е показала 91,6 процента ефективност. Това е установено при проучване в трета фаза, обхванало почти 20 хиляди души. Русия одобри ваксината още през лятото на миналата година, преди да бъдат преминати всички етапи от изпитанията, което предизвика критики.

Аун Сан Су Чи

Сред водещите международни новини тази седмица беше и военният преврат в азиатската държава Мианма. В деня, в който трябваше да се събере новоизбраният парламент армията обяви, че поема контрола върху управлението за една година. Армията не признава изборната победа на партията „Национална лига за демокрация“ и арестува нейния лидер Аун Сан Су Чжи, която е фактически цивилен лидер на държавата. Повдигнато й беше обвинение в нелегален внос на комуникационно оборудване.

В Италия председателят на долната камара на парламента Роберто Фико не успя да договори нова управляваща коалиция след оставката на Джузепе Конте. С тази задача президентът Серджо Матарела натовари известния финансист Марио Драги - до неотдавна председател на Управителния съвет на Европейската централна банка. Драги обяви намерение да формира неполитически кабинет от технократи, който да си осигури подкрепата на мнозинство в парламента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистрати в Италия протестираха срещу съдебна реформа

В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..

публикувано на 26.01.25 в 01:58

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53