Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Очаква се ЕМА ускорено да одобри „Спутник V“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руската ваксина „Спутник V“ показва високи нива на ефикасност и безопасност в рандомизирано, двойно сляпо, контролирано с плацебо клинично проучване от фаза 3, резултатите от което бяха публикувани преди няколко дни в престижното медицинско списание The Lancet. Ваксината в две дози дава ефективност 91,6% за предпазване от Covid, с което Русия като производител се нарежда в първата тройка на ваксините с най-висок ефект, над 90%, заедно с тези на Pfizer и Moderna. 

Анализите в американските медии извеждат на преден план факта, че ефикасността на „Спутник V“ представлява победа за руския президент Владимир Путин и то на фона на разразилия се политически скандал с Навални. Успехът на ваксината помага на Русия да завоюва дял от пазарите на ваксини, гласува доверие в руската наука и медицина и помага да се отклонят съмненията относно неприлично бързото изобретяване на „Спутник V“ и липсата на публикувани данни от изпитвания до този момент, пише The Wall Street Journal. За сравнение ефикасността на AstraZeneca е между 62% и 90% в късните клинични проучвания, като повечето резултати са в по-ниския диапазон. Руската ваксина е одобрена за ползване в 17 държави, включително Аржентина, Сърбия, Венецуела, Иран и Алжир, и вече има поръчки за над 2,4 милиарда дози. Числата са логични, когато става дума за населението на държави като Бразилия, Мексико и Индия.

„Спутник V“ струва по-малко от 10 долара, тоест, цената ѝ е по-ниска от ваксините на Pfizer и Moderna, а сухата форма на ваксината може да се съхранява при температура между 2 и 8 градуса. Това прави руската ваксина по-приемлива за пазарите на развиващия се свят – по-ниска цена и по-лесна логистика. За да ускори глобалното ваксиниране, Русия се кани да предложи и друга версия – еднодозова ваксина, която ще се казва Sputnik Light, и която според руските учени ще бъде ефективна между 73% и 85%. 

Подобно на AstraZeneca и Johnson&Johnson, руската „Спутник V“ е базирана на т.нар. „вирусен вектор“. Векторът, това е вирус, който е лишен от способността да се размножава, и се използва, за да транспортира в клетката генетичен материал от друг вирус, този, срещу който трябва да се развие имунен отговор. В случая се транспортира генетичен материал, който кодира спайк протеина на SARS-CoV-2. Вграденият елемент е безопасен, но той заставя имунната система да реагира, като изгражда защита. Най-често за вектори се използват аденовирусите, които са лесни за модификация и могат да побират големи полезни генетични товари. Аденовирусите са популярни с това, че при обичайни условия предизвикват остри респираторни вирусни инфекции. 

Различното и уникалното, което отличава руската „Спутник V“ от другите векторни ваксини, е, че учените от Центъра „Н. Ф. Гамалея“ са използвали за двете дози два различни човешки аденовирусни вектора – обозначени като AD26 и AD5. По този начин са постигнали много по-добра имуногенност в сравнение например с моновектора на AstraZeneca, които използват аденовирус от шимпанзе. Използването на два различни серотипа, които се дават с интервал от 21 дни, има за цел да преодолее всеки съществуващ аденовирусен имунитет сред популацията. 

Ето какво казва Александр Гинцбург, който е директор на Изследователския център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалея“, където е създадена ваксината: 

„Проблемът се състои в това, че ако човек има имунитет към аденовирусния вектор, то ваксината може да не сработи. Поради тази причина британската AstraZeneca направи избор в полза на аденовирус от шимпанзе. Но, ако използваме два различни човешки аденовируса, то вероятността нашата имунна система да не се е срещала с тях е два пъти по-голяма“. 

снимка: ЕПА/БГНЕС
Във връзка със съмненията около бързото изобретяване на „Спутник V“ Гинцбург казва, че учените от центъра „Н. Ф. Гамалея“ са имали готова ваксина срещу MERS-CoV, върху чиято разработка лесно са постигнали резултат за SARS-CoV-2, за някакви си пет месеца. На въпроса за дългосрочния клетъчен имунитет, който ваксините се очаква да създават, Гинцбург казва, че е трудно да се направят проучвания с хора, тъй като имунните клетки с дългосрочна памет присъстват по-кратко в периферната кръв, в продължение на някакви месеци, откъдето лесно може да се направи изследване за клетъчен отговор. По-дългосрочно обаче те присъстват в централните органи на кръвотворенето, където достъпът за изследване е невъзможен за мащабно проучване. Затова проучвания се правят само върху експериментални животни.

Европа страда от недостиг на ваксини и се налага да обърне внимание и на руската. И то в момент на скандалите с Навални, които могат да се използват, за да се въведат поредните санкции срещу Русия. Френският президент Еманюел Макрон благодари за публикацията на медицинското списание The Lancet, което е дало възможност да се научи повече за ваксината „Спутник V“ и за основанията тя да бъде регистрирана в ЕС. Отношението към медицинските постижения трябва да има научен, а не политически характер, счита Макрон. 

Меркел също се изказа ласкаво за руската ваксина. „Сърдечно приветстваме всеки, който поиска регистрация от европейския регулатор. Говорих с руския президент, виждаме добри данни за руската ваксина“, казва Меркел. Двамата с Путин са обсъдили възможността за организиране на производството на „Спутник V“ на територията на Германия. Федералното правителство извършва проверка има ли в Германия мощности за производство на руската ваксина. От всичко това става ясно, че ЕС има намерение да одобри „Спутник V“. Русия е подала заявление за регистрация на ваксината в ЕС, започват серия от експертни проверки. Процедурата по регистрация включва и задължителен преглед на производствените съоръжения, което в период на нарастваща заболеваемост може да удължи времето около одобряването на ваксината, но в Европа вече се чуват гласове за ускорена процедура. До момента само Унгария от ЕС се осмелява самостоятелно да купува „Спутник V“ и на 2 февруари получи първите 40 хиляди дози, като в следващите три месеца се очаква доставка на 2 милиона дози. 

 Турското издание Milliyet пише, че Турция има пълното право да получи руската ваксина „Спутник V“ по-рано и с предимство пред страните от Европейския съюз, тъй като страната купува природен газ от Русия на завишени цени, а също така закупи и противоракетната система C-400, заради което САЩ отстраниха Турция от съвместната програма за изтребители F-35. Докато Европа очаква одобрение от ЕМА Турция вече сключи договор за трансфер на технологии и производство на руската ваксина на територията на турската държава. Има намерение да изнася произведената в Турция „Спутник V“ на европейския пазар. 

снимка: БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Нобелов лауреат хвали руската ваксина „Спутник V“

Ефективността на руската ваксина срещу Covid-19 „Спутник V“ изглежда много обнадеждаваща, а промяната на препарата в случай на мутация на вируса няма да бъде сложна за производителите. Това заяви пред ТАСС отличеният с Нобелова награда за медицина през..

публикувано на 04.02.21 в 09:31
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В..

публикувано на 14.07.25 в 19:35

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът"..

публикувано на 14.07.25 в 19:17
Снимката е илюстративна, архив.

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаско

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово.  На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски..

публикувано на 14.07.25 в 18:50

Заради изграждането на нова метростанция временно прекъсват метрото от "Сливница" до "Обеля"

Във връзка с изграждането на новата метростанция "Панчо Владигеров" по бул. "Панчо Владигеров" в район "Обеля", е необходимо прекъсване на влаковото движение в участъка МС "Сливница" – МС "Обеля". От 19 юли Метролиния М4 от станция "Летище..

публикувано на 14.07.25 в 18:29
Фридрих Мерц

Германия ще започне мащабни реформи в социалното, пенсионното и здравното осигуряване

Германското правителство ще ограничи помощите за безработни в рамките на мащабна реформа на социалната система. След лятната пауза Германия ще започне мащабни реформи в социалното, пенсионното и здравното осигуряване. Те трябва да станат устойчиви..

публикувано на 14.07.25 в 18:13
Доналд Тръмп

Очаква се Тръмп да анонсира нова помощ за Украйна и икономически мерки срещу Русия

Ново подпомагане за Украйна и икономически мерки срещу Русия се очаква да анонсира днес американският президент Доналд Тръмп, след като обяви, че  ще изпрати противовъздушни системи на Киев .  Украинският президент Володимир Зеленски предприема..

публикувано на 14.07.25 в 18:06