Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Даниела Петрова: Преболедувалите Covid-19 страдат дълго от симптоми, които ги притесняват

Проф. Даниела Петрова
Снимка: Александровска болница

Александровска болница започва консултативните прегледи за пациенти, преминали през коронавирусната инфекция, но страдащи от пост-Covid синдром. Консултациите ще се провеждат и в други болнични заведения, като не е задължително записващите се за тях да са били пациенти на съответната болница. консултациите са отворени и за хора, които смятат, че са прекарали заболяването или имат съмнения за това. 

Пациентите, преболедували инфекцията, остават дълго време със симптоми, които ги притесняват. Заболяването протича, обхващайки целия организъм, не само белия дроб, посочи в предаването „Преди всички“ проф. Даниела Петрова, завеждащ отделение по белодробни болести в Александровска болница.

„То е свързано с нарушения в най-малките кръвоносни съдове, което е свързано с нарушения в обмяна на кислорода и въглеродния диоксид в кръвта, с развитие на остра дихателна недостатъчност, засягане на сърцето, развитие на миокардия, недостатъчно оросяване на миокарда, със засягане на мозъка с главоболие, оток на съдовете, стесняване, възможност за тромбози и, разбира се, риск за развитие на исхемични мозъчни инсулти“, поясни специалистът.

Основните усложнения след преболедуване са свързани със сърдечно-съдовата система. При голям процент от боледувалите, над 40%, се наблюдава излив в обвивката на сърцето, уточни проф. Петрова. Така се създават условия за сраствания, а има ли сраствания, те затрудняват работата на сърцето, допълни тя.

Тежката отпадналост е един от сигналите, които трябва да ни алармират да се прегледаме.

„Изключително намален е физическият капацитет. Те се уморяват при изминаване на разстояние от 100 метра, с чувството, че са изкачили Черни връх. С изразена вегетативна симптоматика, която включва обилно изпотяване, световъртеж, главозамайване. Една част от тях чувстват тежест в гърдите, дискомфорт в сърдечната област, болки не само в лявата или дясната белодробна половина, но и зад гръдната кост, които ги притесняват. Хроничната умора продължава дълго време и този синдром също показва, че организмът не се е възстановил изцяло“, подчерта проф. Петрова.

Снимка: БТА

Всеки пациент, преминал през инфекцията в болнично заведение, или който е бил лекуван амбулаторно, както и пациенти, които знаят или се съмняват, че са прекарали Covid-19,  без да има доказателства, а в рамките на повече от 2-3 месеца усещат гореизброените симптоми, могат да се обадят и да запишат час за консултация. Телефоните са 02 9230 467 и 02 40 22 388. Интересът е голям, уточни Даниела Петрова пред БНР. 

От 10 февруари консултативните прегледи ще бъдат провеждани в два кабинета. Там потърсилите съдействие ще бъдат прегледани от кардиолози, пулмолози, нефролози, невролози, психиатри и клинични психолози. След преценка на състоянието, ако се налага ще бъде назначаван пакет от изследвания, специфични за това заболяване. Прегледът и изследванията ще бъдат безплатни.

„Специалистите ще преценят дали тези пациенти се нуждаят от долекуване в болнични условия. Дали ще се продължи амбулаторно лечение и след като се стабилизира тяхното състояние, на една част от пациентите ще се предложи да продължат с рехабилитация и долекуване в Националния комплекс от специализирани болници за рехабилитация“, поясни проф. Даниела Петрова.

Тя увери, че специалистите на място ще разграничават пост Covid синдрома от белезите на хронични заболявания.

„Мога да кажа от нашия опит до момента, че пациентите с ХОББ и астма са сравнително малко засегнати от Covid инфекцията. Болните, които боледуват от Covid-инфекцията, имат предимно кардиологични заболявания.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45