Историческа втора процедура по импийчмънт срещу бившия американски президент Доналд Тръмп започна днес. В Сената се очаква продължителен дебат за конституционната съобразност на процеса.
Първото гласуване ще е по въпроса дали Конституцията позволява бивш президент да се подлага на такъв процес. Ако това бъде прието с обикновено мнозинство, процесът продължава.
По-рано лидерите на демократите и републиканците в Сената се споразумяха да дадат по 16 часа на обвиняващите и на защитата на Тръмп да изложат своите аргументи. Самият Тръмп отказа да се яви и даде показания по време на процеса.
Oчакванията са основните разисквани тези да са дали е легално поставянето на бивш президент в процедура по импийчмънт и дали Тръмп може да използва Първата поправка в Конституцията (за свободата на словото - б.р.) като защита. Тръмп е обвиняван, че с думите си на 6-и януари умишлено е подстрекал щурма, при който негови съмишленици атакуваха сградата на Американския конгрес – атака, при която загинаха петима. Адвокатите на бившия президент категоризираха процеса като неконституционен и определиха като „абсурд“ опитите той да бъде обвиняван за насилието.
Тръмп е първият американски президент, който е в процедура по импийчмънт за втори път и също първият, който е в тази процедура след края на мандата му. Ако бъде признат за виновен, Тръмп няма да може да заема обществени длъжности.
Процесът започна в 20 часа българско време и се очаква да приключи в края на седмицата. Засега не се планират да се призовават свидетели и окончателното гласуване се очаква да се проведе или в неделя, или в понеделник.
Признаването на Тръмп за виновен изисква мнозинство от две трети в Горната камара на Американския конгрес, което означава, че е необходимо 17 републиканци да гласуват с 50-те демократа там – нещо, което за момента няма индикации да се случи.
Президентът Джо Байдън отказа да се изкаже по темата, като поясни, че това е работа на Сената.
Американският президент Доналд Тръмп започна втория етап от своята близкоизточна обиколка в Катар. Преди това в Саудитска Арабия той се срещна с лидери от региона, както и с временния президент на Сирия Ахмед ал Шараа, след обявената снощи отмяна на санкции срещу Дамаск. В речта си пред Съвета за сътрудничество в Персийския залив Доналд Тръмп..
Стачката на работещите в наземния обществен транспорт на София продължава безсрочно. От Центъра за градска мобилност съобщават, че се движат само метрото и автобуси по някои крайградски линии. София под блокада - осъмна без градски транспорт Как протича протестът на работещите в градски транспорт на София? Протестът на работещите в..
Прокуратурата повдигна обвинение на бивш граничен полицай, който беше арестуван вчера в благоевградския квартал "Еленово", а днес съдът му наложи постоянна мярка за неотклонение "арест". До ареста на бившия служител на "Гранична полиция" Атанас Коцев се стигнало след серия жалби срещу него и оперативна разработка, свързана с изнудване и..
Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София Васил Терзиев за късно взетото решение денят да бъде обявен за неучебен заради транспортната стачка: Васил Терзиев: Извинявам се, че се наложи да обявим утрешния ден за неучебен в последния момент "Апелирам към Столична община по-рано следващия път да планират, да обмислят..
Необходими са около 500 хиляди лева за довършителни ремонти и отваряне за ползване на известния в недалечното минало почивен дом на БДЖ в Кюстендил, съобщават от търговско-промишлена палата в града, откъдето инициираха питане до министъра на транспорта по проблема. Почивният комплекс е затворен от години. Работещи или работили в системата на БДЖ..
Войната на Русия в Украйна има пряко въздействие върху българското общество и върху борбата за власт между различни политически играчи в България. Това каза пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. "Тя радикализира позициите на хората у нас - едните, които са по-склонни да симпатизират на Кремъл, и огромното мнозинство, които желаят..
Реално у нас темата за влизането на еврото според мен трябва да се раздели на две части. Едната е валутата като конструкция, а другата е управлението. Ако влезем в еврозоната на 1 януари 2026 г., след няколко месеца няма да си спомняме , коментира икономистът Владимир Сиркаров пред БНР. Според него предложението на президента Румен..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..