Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Софийския университет участваха в престижно състезание по международна търговска медиация

Софийски университет "Свети Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова

От 5 до 11 февруари 2021 г. се проведе 16-ото издание на най-голямото в света и престижно състезание по международна търговска медиация – това на Международната търговска камара в Париж – ICC International Commercial Mediation Competition. За първа година състезанието се проведе онлайн. В него участваха 48 отбора от 39 държави. България беше представена на форума за поредна година от отбора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в състав Кристина Горчева, Христо Мънчев и Даяна Зашева, студенти от Юридическия факултет. Техният треньор беше адв. Дима Александрова.

Медиацията е алтернативен начин за решаване на спорове като в него страните отиват доброволно и целта е да не се използват толкова правни аргументи, колкото те да успеят да си решат спора по някакъв алтернативен начин, каза в предаването "По първи петли" Даяна Зашева: 

"Често идват собственици на компании заедно със свои адвокати и целта е да видят взаимни интереси помежду си, да разберат защо са стигнали до спора и да успеят да го разрешат като медиацията предоставя възможност спорът да бъде разрешен веднага и често по много по-благоприятен начин и по-алтернативни начини, които могат да се окажат, че създават повече възможности за развитие между страните, ако те решат да направят някакъв допълнителен бизнес между тях, ако им донесе допълнителни печалби". 

Медиацията е по-ефективна при решаване на търговски проблеми поради своя превес на познатия съдебен процес, който често изисква повече време и средства и крайната цел е да се постигне резултат, който еднакво да удовлетворява двете страни, вместо да ги поставя в отношения на победител и победен, коментира на свой ред Христо Мънчев:

"Много често, когато такъв тип проблем се решава в съда, той отнема много време, може да продължи и години и също така много средства. Хората, които разполагат с много пари и имат силно развити бизнеси, рядко разполагат с такова време от няколко години да решат един спор, а медиацията предоставя възможност спор за огромни суми пари да се разреши в рамките на два часа или месец, като страните могат да седнат един срещу друг и открито лично един с друг да разговарят и да видят как могат да решат създалия се общ проблем. Процесът се съпровожда от адвокати, само че за разлика от съда, работата на адвокатите тук не е да спечелят делото, а да съветват своя клиент и да му разясняват правната гледна точка на дискутирания въпрос, докато крайното решение остава да се вземе от клиента".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32