Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против отделянето на Обзор от община Несебър

Ожесточен сблъсък предизвика предстоящия референдум за отделянето на Обзор и още 6 селища от община Несебър. Двата инициативни комитета „за“ и „против“ създаването на нова община се обвиняват взаимно в оказване на натиск и нарушения, а кметът на Несебър Николай Димитров твърди, че зад инициативата стоят частно-корпоративни интереси.

Град Обзор е бил общински център от 1915 до 1979 година. Според местните хора, ако е самостоятелна община, морският град ще има по-добри перспективи за развитие. 

На 28-и февруари близо 2 200 жители на Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница ще гласуват на референдум за отделянето им от община Несебър и обособяването им в самостоятелна община. Инициаторите на идеята сравняват новата административна единица със съседната община Бяла, която е със същата територия и същия брой жители. По Закон за създаването на една община необходимият брой жители е 6 хиляди, но Министерският съвет може да разреши провеждането на референдум и обособяването и ако географски, стопански и други причини налагат това. Предстоящият референдум на 28-и февруари беше насрочен от областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, след като общинските съветници от Несебър отхвърлиха внесеното предложение подкрепено с подписка на местните жители.

От 2 седмици в Обзор и 6-те села, които ще гласуват, се провежда предизборна кампания. За целта са регистрирани два инициативни комитета - „за“и “против“ създаването на нова община. 

В село Приселци кметът на Обзор Христо Янев агитира местните хора да подкрепят отделянето им от Община Несебър.

Пламен Проданов е представител на инициативния комитет за отделянето на Обзор и 6-те села от община Несебър. Сред основните му аргументи са отдалечеността на населените места от общинския център, което по думите му създава проблеми с транспортното, административното и здравното обслужване на района. 

Извън туристическия сезон и заради извънредно положение улиците и центъра на Обзор са пусти. Малкото хора, които срещаме подкрепят инициативата за обособяването на нова община.

Обзор не може да съществува самостоятелно показват финансовите разчети на другия лагер-хората, който агитират против референдума. Те намекват, че зад инициативата стоят частно-корпоративните интереси на двама братя бизнесмени. 

Сметките, които си правят инициаторите на референдума, не излизат твърди и кметът на Несебър Николай Димитров.

А какво показват сметките на другия лагер. Финансови разчети са подготвили от програмата „Достъп до правосъдие“, които помагат на инициативата за отделянето на Обзор в самостоятелна община. 

От програмата „Достъп до правосъдие“ подготвят и доклад за нарушения, който ще бъде изпратен до компетентните органи.

Минимодел на предстоящите парламентарни избори е наближаващият референдум в Обзор. В него присъстват всички белези на предизборния процес у нас - нападки, компромати, нарушения, манипулации и странни игри с предизборните списъци. А за да успее референдумът, първо хората трябва да излязат и да гласуват, защото той се счита за валиден само ако в него участват повече от 40% от жителите, имащи право на глас

Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми в Бургас

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми, които се усещаха цяло лято от залива на пристанището в Бургас. Това стана ясно на извънредното заседание на екокомисията към ОС на града. На заседанието присъстваха ръководствата на държавни институции, екип на Регионалната здравна инспекция, както и представители на..

публикувано на 12.09.24 в 20:25

Новородено бебе беше намерено до контейнер в силистренско село

Новородено бебе, намерено до контейнер в силистренско село, е настанено в неонатологично отделение След сигнал, получен на телефон 112 днес, в село Водно, община Дулово е било намерено новородено бебе до контейнер за отпадъци. Благодарение на намесата на полиция и лекари бебето е живо. Информацията бе потвърдена от кмета на Дулово Невхис..

публикувано на 12.09.24 в 19:40

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40