Ожесточен сблъсък предизвика предстоящия референдум за отделянето на Обзор и още 6 селища от община Несебър. Двата инициативни комитета „за“ и „против“ създаването на нова община се обвиняват взаимно в оказване на натиск и нарушения, а кметът на Несебър Николай Димитров твърди, че зад инициативата стоят частно-корпоративни интереси.
Град Обзор е бил общински център от 1915 до 1979 година. Според местните хора, ако е самостоятелна община, морският град ще има по-добри перспективи за развитие.
На 28-и февруари близо 2 200 жители на Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница ще гласуват на референдум за отделянето им от община Несебър и обособяването им в самостоятелна община. Инициаторите на идеята сравняват новата административна единица със съседната община Бяла, която е със същата територия и същия брой жители. По Закон за създаването на една община необходимият брой жители е 6 хиляди, но Министерският съвет може да разреши провеждането на референдум и обособяването и ако географски, стопански и други причини налагат това. Предстоящият референдум на 28-и февруари беше насрочен от областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, след като общинските съветници от Несебър отхвърлиха внесеното предложение подкрепено с подписка на местните жители.
От 2 седмици в Обзор и 6-те села, които ще гласуват, се провежда предизборна кампания. За целта са регистрирани два инициативни комитета - „за“и “против“ създаването на нова община.
В село Приселци кметът на Обзор Христо Янев агитира местните хора да подкрепят отделянето им от Община Несебър.
Пламен Проданов е представител на инициативния комитет за отделянето на Обзор и 6-те села от община Несебър. Сред основните му аргументи са отдалечеността на населените места от общинския център, което по думите му създава проблеми с транспортното, административното и здравното обслужване на района.
Извън туристическия сезон и заради извънредно положение улиците и центъра на Обзор са пусти. Малкото хора, които срещаме подкрепят инициативата за обособяването на нова община.
Обзор не може да съществува самостоятелно показват финансовите разчети на другия лагер-хората, който агитират против референдума. Те намекват, че зад инициативата стоят частно-корпоративните интереси на двама братя бизнесмени.
Сметките, които си правят инициаторите на референдума, не излизат твърди и кметът на Несебър Николай Димитров.
А какво показват сметките на другия лагер. Финансови разчети са подготвили от програмата „Достъп до правосъдие“, които помагат на инициативата за отделянето на Обзор в самостоятелна община.
От програмата „Достъп до правосъдие“ подготвят и доклад за нарушения, който ще бъде изпратен до компетентните органи.
Минимодел на предстоящите парламентарни избори е наближаващият референдум в Обзор. В него присъстват всички белези на предизборния процес у нас - нападки, компромати, нарушения, манипулации и странни игри с предизборните списъци. А за да успее референдумът, първо хората трябва да излязат и да гласуват, защото той се счита за валиден само ако в него участват повече от 40% от жителите, имащи право на глас
Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..
Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..
Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..
Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента. По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..
Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..
Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..