„Разрешението за разклоненията се дава от електроразпределителното предприятие въз основа на заявление от собственика на обекта.
Но преди това този обект трябва да има разрешение от съответната община, за да съществува. Това е първото условие.
В голяма степен съм сигурен, че тук не става дума за кражба на електроенергия, обектът почти сигурно е, че се захранва от съответното електроразпределително предприятие на база на разрешение, плаща си цена за това, проблемът е, че електротаблото се намира от другата страна на булеварда, на доста голямо разстояние от 50-60 метра, преминава през доста оживен булевард и колкото и да е странно, този кабел вече не е собственост на електроснабдителното дружество, което и да е то.
Затова е отговорен този, който е поискал да му бъде захранен обектът.
А това връзване на кабела около мантинелата е вече пробем – така е устроено, че по закон, подземната инфраструктура може да бъде предмет на действие на общината или на наети от нея фирми, както и на дружествата, които извършват поддръжка на инфраструктурата – оператори, електроразпределителни дружества, ВИК и т.н. Обикновен гражданин и отделна фирма не може да преминава през общинската собственост.
От това, което виждам през медиите като снимки и кадри, ми се струва, че се използва една канална мрежа – тръби и шахти, които преминават през двете платна, които вероятно са за светофарната уредба – имам такова подозрение и това може много лесно да се установи.
И най-вероятно е използвана тази тръбна мрежа на светофарите напълно незаконно – и някой си е прекарал кабела там. Проблемът, е че на практика този кабел няма кой да го експлоатира. По закон кабелът след електромера би трябвало да е собственост на съответният заявител на електрозахранването, но той няма как да го експлоатира, защото той не е страна по такива съоръжения.“ Това поясни още инж. Иванов.
"Съгласен съм с всички доводи на инж. Иванов до тук, проблемът е че, много такива инциденти остават с ненаказани виновници", коментира темата пред БНР проф. Иван Миленов от Висшето транспортно училище.
"А тук са намесени няколко институции - общината, електроразпределителното дружество, консуматора или потребителя, после ще има следствие, съд, тоест всички инстанции трябва да излязат с решение. И дано то не е, че не може да се докаже кой е виновникът. Не се знае кой носи отговорност за този кабел? Има доста такива случаи - понякога се питам това някаква колективна некомпетентност ли е?", попита проф. Иванов.
"Това е колективна безотговорност - на кого да се сърдим - може би компетентните експерти не са на тези места, на които се изясват такива казуси?
Тука може да се касае за случай, при който токът не е от ЧЕЗ, а от частна фирма, така е в София, тази фирма си има собствен интерес и политика. Те не позволяват да поставяме там гъвкавите мрежи за тролейбусите, преди това беше държавно, затова се прави друг стълб." Това коментира още проф. Миленов.
"Но потребителят и в този случай носи отговорност за това опасно захранване, довело до смъртен случай."
Още по темата в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..