Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксината на „АстраЗенека“ ще бъде тествана върху 240 деца доброволци на Острова

Снимка: БГНЕС

Учени от университета в Оксфорд, разработили съвместно с фармацевтичната компания „АстраЗенека“ ваксина срещу Covid-19, обявиха, че започват изпитания, за да разберат дали ваксината е ефикасна при децата и при подрастващите. 

Много шум се вдигна около ваксината на „АстраЗенека“ напоследък по най-различни поводи. Тази ваксина е предпочитана, защото е евтина и лесна за съхранение. В същото време обаче се появиха съмнения доколко ефикасна е тя при някои от новите щамове на коронавируса и при най-възрастните. Учените от университета в Оксфорд обаче вече се заеха със задачата да подобрят ваксината така, че тя да бъде ефективна срещу южноафриканския щам, например, за който много се говори.

Но учените не спират дотук. Те решиха да проверят как работи ваксината и при децата, въпреки че заразяванията при тях са сравнително рядко. Екип от изследователи ще тестват продукта върху 300 доброволци на възраст от 6 до 17 години и 8 месеца. Предвижда се на 240 от тях да бъде инжектирана доза от ваксината, докато на останалите ще бъде поставена ваксина за контролиране на менингит, за която е доказано, че е безопасна при деца, но се предполага, че ще предизвика подобни реакции като например болка и оток на мястото на инжектиране.

БТА

Ръководител на проекта е проф. Андрю Полард, който смята, че е необходимо да се провери безопасността и имунната реакция към ваксината при децата и подрастващите, защото някои от тях могат да имат полза от нея в бъдеще. Тук е мястото да се уточни, че до момента е одобрено предлагането на ваксина само на хора над 18 години и плановете за масово ваксиниране не включват непълнолетните. 

Всички доброволци живеят близо до четирите определени места за изследвания, а това са университета в Оксфорд, Университетската болница „Сейнт Джордж“ в Лондон, Университетската болница в Саутхемптън и Кралската болница за деца в Бристол. Видни британски педиатри заявиха, че пандемията има силно негативно въздействие върху образованието, социалното развитие и емоционалното състояние на децата и юношите. Ето защо те смятат, че е много важно да се съберат данни доколко е безопасно имунизирането в тези възрастови групи.

Пожелалите да участват в изследвания най-напред попълват кратък въпросник. За онези, които са над 16 години, не е нужно родителско съгласие, но за всички под 16 години то е задължително. Изисква се представяне на медицински картон с история на здравното състояние през годините като гаранция, че доброволците са в необходимата кондиция за участие в подобно изследване. Представя им се също пълен списък за запознаване с вероятни странични ефекти по време на изследвания. Ако някое дете или родител пожелае прекратяване на процедурите това ще бъде сторено незабавно, без да се иска обяснение за решението. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова пътна блокада заради безводието в Свищовско

Жителите на засегнатите от безводието свищовски села отново излязоха на протест. На два пъти за по половин час те блокираха главния път Плевен - Русе при село Горна Студена. Селата са на воден режим, който не се спазва, има много аварии по мрежата и безводието за хората става все по-сериозно. Деветият протест срещу безводието днес беше..

публикувано на 14.09.24 в 12:20
Робърт Шльогъл, президент на Фондация

Научен форум на Хумболтовия съюз в България събира учени от различни области

Днес е третият от общо четирите дни, в които се провежда годишния Хумболтов колегиум . Високият научен форум се организира от Хумболтовия съюз в България и събира учени от различни области на науката. Специален гост на събитието е председателят на германската фондация "Александър фон Хумболт" - Робърт Шльогъл . Той е международно признат учен...

публикувано на 14.09.24 в 12:17

ДПС на Доган с две молби до ВАС за отмяна на влезли в сила решения на съда

Във Върховният административен съд са депозирани две молби от партия ДПС с председател Джевдет Чакъров и от коалиция  "Демокрация, права и свободи - ДПС" с искане за отмяна на влезлите в сила определения на съда. Той задължи ЦИК да регистрира коалицията около Делян Пееевски  - "Движение за права и свободи - Ново начало" и да потвърди отказа..

публикувано на 14.09.24 в 12:03
Джо Байдън и Киър Стармър в Белия дом

Дебатът на седмицата: Да бъде или не дадено разрешение на Украйна да ползва ракети в Русия?

Да бъде или не дадено разрешение на Украйна да ползва далекобойни ракети дълбоко в територията на Русия, предупреждение от Путин за директен сблъсък НАТО - Русия при зелена светлина за Киев, най-мащабната украинска атака с дронове срещу Москва, американо-британска финансова инжекция за Киев, първи телевизионен дебат Харис-Тръмп преди президентския..

публикувано на 14.09.24 в 11:55

Мигрантите и крайната десница - взривоопасна смес бълбука в Германия

Повече от 2/3 от германците искат гранична полиция да връща нелегалните мигранти още от границата. Това сочи проучване на общественото мнение, проведено тази седмица, когато правителството обяви, че връща граничния контрол с Австрия, Чехия и Швейцария. По границата с Полша това отдавна е факт. Затягането на мерките е отговор на няколко..

публикувано на 14.09.24 в 11:35
Боби Бобев

Боби Бобев за отношенията Сърбия - Косово: Омагьосан кръг. Не се вижда изход

Вече повече от 2 години косовският премиер се стреми да откъсне 4 северни общини (които представляват около 1% от територията на България) - там живеят компактно малко над 50 000 сърби . Стремежът е да се намали влиянието на Белград върху тези общини и това население. Това обясни пред БНР Боби Бобев, бивш посланик на България в Косово и..

публикувано на 14.09.24 в 11:32

Столтенберг: НАТО можеше да направи повече за въоръжаването на Украйна

НАТО можеше да направи повече за въоръжаването на Украйна, за да се опита тя да предотврати нахлуването на Русия през 2022 г., каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за седмичното издание на Франкфуртер алгемайне цайтунг.  Генералният секретар на НАТО заяви, че "сега предоставяме военно оборудване за война - а тогава..

публикувано на 14.09.24 в 11:29