„Опазването, консервацията и реставрацията на една културна ценност е тънко изкуство и наука, изисква специални познания и професионален морал. Целта му е как ценността да бъде съхранена (както казва Венецианската харта, много важен документ в тази област), да бъде предадена на следващите поколения в цялото богатство на нейната автентичност – едно от най-ценните качества на културното наследство. Хартата изисква един респект към оригиналния материал“, поясни той в предаването „Хоризонт до обед“.
Къщата с ягодите е безспорна ценност, категоричен е проф. Кръстев.
„Като архитектура, с нейните изразителни фасади, с нейните интериори. Познавам тяхното състояние към 2016 година – врати с кристални стъкла, витражи, ламперии, вградени мебели. Ценна е в своята цялост, но тя е ценна със своята автентичност. Тя е един прозорец към историята. Разбираме как са живели хората тогава, как са строили, какво са харесвали. Ако я разрушим, ние затваряме този прозорец.“
Възможен ли е демонтаж и след това реставриране по автентични данни, каквато идея имаше собственикът на историческата сграда Валентин Златев? Има ли тенденциозност в разрухата на подобни сгради?
„Това се превръща в една доста добре усвоена практика в последно време – да се направи така, че една сграда да се разруши, която е паметник на културата, културна ценност и след това да се преизгради, евентуално. Тютюневите складове в Пловдив си спомняте как изгоряха. Или сградата се оставя без поддържка, докато стане опасна, за да бъде разрушена или сама да рухне. На „Алабин“ рухна една сграда паметник на културата и уби две момичета. Или се прави експертиза, която доказва, че няма друго решение, освен събаряне“, коментира Тодор Кръстев.
„Въпросът е дали една стара, „болна“ сграда, в лошо състояние - като Къщата с ягодите, може да бъде спасена. Разбира се. Това е същността на консервацията, която има на разположение най-съвременните постижения на науката и техниката да „излекува“ паметника. Както са били „излекувани“ преди години паметници в много тежко състояние, в Старинен Пловдив например. Както се спасяват хиляди стари сгради по света, без да се събарят и преизграждат“, категоричен е специалистът.
Твърди се, че няма друго добро решение извън събарянето на Къщата с ягодите, за което се използва евфемизма „демонтиране“, каза още проф. Кръстев. „Тоест да се направи нейно копие. Твърди се, че при всяко друго решение къщата щяла да бъде опасна.“
Проф. Тодор Кръстев предлага експертизите да бъдат публикувани в пълен обем, за да се запознае обществеността с тези аргументи.
Къщата с ягодите е частен случай, но той илюстрира тенденция, която у нас е вече в ход, подчерта Кръстев.
„Ние сме в процес на постепенна подмяна на автентични български ценности с техни копия, което е удар върху тяхната ценност.“
„По този начин се осигурява бързо усвояване на средства. Това беше замисълът на масовото строителство на бутафорни копия на крепости, свързано с разрушаване на оригинални ценности, при това финансирано с европейски средства. Друго – да се спестят пари и време. Консервацията е скъпа е трудоемка дейност. Не на последно място – да се задоволят интересите на собственика: преизграждането винаги е свързано с едни удобни изменения. Копията никога не са точни като оригинала. Те винаги са в някаква степен удобни за собственика. Лошото е, че това се превръща в практика, която се поощрява официално“, смята проф. Тодор Кръстев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..