Учени съобщават за открити странни ледени същества на дъното на Южния океан под Антарктида , където преди се смяташе, че е необитаема пустош.
Няколко вида, подобни на филтриращи морски гъби, са забелязани прикрепени към скала на дъното на океана от учени от Британската служба за проучване на Антарктика.
Изследователите пускат камера в сондаж, който преминава през 900 метра твърд лед, преди да стигне студените води на Антарктическия океан.
Там, в неизследваната граница под шелфовия ледник Филхнер - на 260 километра от предната част на шелфовия ледник, под 890 метра лед, на дълбочина на морското дъно от 1233 метра във вода с температура -2,2 ° C - изследователите откриват доказателства за живот, първите неподвижни животни, виждани някога в такова местообитание.
Учените виждат прикрепени към скалата една гъба със стъбло, още 15 гъби без стъбла и 22 неидентифицирани организми.
„Морското дъно е действително слабо проучено. А тази новина е откритие на Британския арктически институт. Тук късметът е изиграл голяма роля. Шелфът е като един покрив на морето. Морското дъно на плаващите шелфове е една трета от целия континентален шелф - това са едни пет милиона квадратни километра площ, а ледникът, който са изследвали британските учени, той е вторият по големина - 420 000 кв.км., четири пъти по-голям от България, ледена площ с дебелина над 1000 метра, която запечатва едно огромно море...", разказа още Кендеров.
"Тук става дума за уникална находка, защото досега се знаеше, че около шелфовите ръбове има живот на дъното, защото около тях има доста хранителни вещества. Но сега на дълбокото дъно - пробили са около един километър от дълбочина в ледника и то е отдалечено по права линия на 260 километра от открития океан - и там са открити ледени същества - те живеят в пълен мрак, в температура - 2,5 градуса и никой не знае как се хранят все още и са само на един единствен камък", посочи доц. Кендеров.
Още по темата в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..