Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще е на феситвала 18th IN THE PALACE International Short Film Festival

Петър Вълчев и Виолета Гиндева
Снимка: Личен архив

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще бъде излъчена на международния форум за късометражно кино 18th IN THE PALACE International Short Film Festival, който ще се проведе от 27 февруари до 6 март.

Актрисата Виолета Гиндева изпълнява роля в този филм. Тя почина през април 2019 година.

Режисьорът Петър Вълчев избрал Виолета Гиндева за участие във филма след препоръка от майка си:

„Заради майка ми Виолета  Гиндева беше поканена в този филм, в последствие се посъветвах със София Бобчева, която е една от младите талантливи звезди на народния театър, попитах я да ми препоръча мъж актьор – тя веднага ми препоръча Павел Иванов, който играе ролята на партньор на Виолета във филма“, каза в предаването „Графити по въздуха“ Петър Вълчев.

Режисьорът подчерта, че това е много личен филм, защото е написан, след като е починала баба му.

„За мен тогава беше голям шок, защо се случи много ненадейно“.

Нивелин Вълчев е продуцент и монтажист на филма:

Решихме, че е по-добре да не използваме компютърни ефекти, каквото можем да го направим и да бъде заснето, защото има по-истинско въздействие върху зрителя, мисля, че това се получи доста добре“, подчерта той.

Филмът е заснет за  пет дни. Нивелин Вълчев сподели, че е изключително щастлив, че е имал възможността да се докосне до актрисата Виолета Гиндева.

„И в НАТФИЗ сме учили по история на българското кино за хора като нея и това да имаш възможността да работиш с такъв човек е изключително доверие към нас. Моите впечатления са прекрасни от работата ми с нея“.

„Филмът не е за определен кръг хора, филмът може да докосне всеки един човек“, изтъкна продуцентът Вълчев.

Актьорът Павел Иванов е последният екранен партньор на Виолета Гиндева:

Тя беше доста категоричен изпълнител и артист, с огромен опит зад гърба си през годините, което я беше превърнало в толкова категоричен изпълнител. Подхождаше винаги жанрово вярно и с особен поглед над цялата задача, на всеки текст, на всяка една мисия на изкуството, което предприемаше да прави сега. Беше винаги конкретна и по-динамична отколкото някой може да очаква за човек в напреднала възраст“.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30