Съдът в Лерида потвърди издадената на 5 март миналата година присъда на испанския рапър Пабло Хасел от две години и половина затвор за възпрепятстване на правосъдието и заплаха на свидетел.
Ако присъдата не бъде обжалвана пред Върховния съд, тя ще се добави към 9-те месеца затвор, които рапърът излежава в момента.
Това е третата присъда, издадена на рапъра Пабло Хасел, след като през 2014-та година Наказателния съд го осъди на 2 години затвор за нападение над журналист и неподчинение на полицаи. Тогава мина условно, защото му беше първо провинение. През 2018 година обаче рапърът пак застана на подсъдимата скамейка за подтикване към тероризъм и обиди към Короната. Присъдата отново е две годишна, но при обжалването Върховният съд я намали на 9 месеца и го глоби с 30 000 евро.
Заради отказ да влезе доброволно в затвора Пабло Хасел бе арестуван във вторник сутринта в Университета в Лерида, където се бе барикадирал заедно със свои поддръжници.
При задържането си Хасел крещеше „Смърт на фашистката държава” и призоваваше за безредици. Изминалата вечер бе третата, в която имаше сблъсъци между полицията и феновете на рапъра. По улиците на Барселона, Тарагона, Сабадел и Валенсия излязоха стотици младежи, които палеха контейнери с боклук и хвърляха горящи предмети по полицаите.
В центъра на Барселона, след като нападнаха журналисти, отразяващи протестите, младежите бяха обградени с полицейски кордон в опит да се спре вандалщината. Блокирано бе и движението по магистрала А7, близо до Тарагона. Арестувани са поне 9 души.
Прокуратурата проверява и случая от предната вечер, при който жена загуби окото си.
Протести имаше и в други градове на страната, но без ексцесии. Затварянето на Хасел предизвика бурен дебат за границите на свободата на словото в Испания.
Испанската полиция използва сълзотворен газ, гумени куршуми и светошумови гранати срещу две демонстрации в Мадрид и Барселона, в които участваха хиляди хора, протестиращи срещу арестуването на рапър по обвинения във възхваляване на тероризма и обида..
Сняг вали на "Петрохан". Шофьорите да преминават прохода с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление - Монтана. Снежна покривка се е образувала на прохода тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От..
Молитви за дъжд ще отправят днес във всички храмове в Кипър по призив на Светия синод на влиятелната Кипърска църква. Водната криза в страната се задълбочава, търси се помощ и от Обединените арабски емирства. С молебен за прекратяване на сушата..
Не се страхуваме от темата за корупцията и ще се борим срещу корупцията. Това, от което се страхуваме е обществената енергия да не бъде пропиляна в безсмислени битки в партии, на които е оказан натиск със зависимости от неприятелски за България..
Депутатът от Лейбъристката партия във Великобритания Дан Норис е арестуван по подозрение в изнасилване, сексуални престъпления срещу деца, отвличане на деца и неправомерно поведение при изпълнение на служебните си задължения. Лейбъристката партия..
Очакваме Европейската прокуратура да разследва случая с Теодора Георгиева и да се стигне до истината. Това заяви пред БНР съдия Атанас Атанасов, председател на Съюза на съдиите в България (ССБ) във връзка със случая с българския европрокурор Теодора..
"Безхаберието, наглостта и корупцията. - запазените марки на родната държава" - отчаяните думи на бащата на Сияна, която загина край Телиш, и нареждането - "Колеги, прибирайте се!" - към полицайте в Пловдив за проверявания чадър над контрабандния..
Две британски депутатки от Лейбъристката партия не са били допуснати в Израел и са били депортирани, тъй като са заподозрени в планове, заплашващи сигурността и имиджа на Израел. Точната формулировка на изралеското министерство на имиграцията..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
В Свищов днес беше почетена паметта на 12-те деца, които загинаха преди 21 години във водите на река Лим , на границата между Сърбия и Черна гора..