Том, Александра и Фред сформират групата KEiiNO в края на 2018-та, с надеждата да представят страната си на Евровизия през следващата година. Преминават през предварителна селекция, където печелят с известна преднина. Том разказва за първите стъпки на групата.
„Всичко започна с идеята за песента ни "Spirit in the sky". Хрумна ми, че би било интересно да работя със саами артист. Бях чувал, че Фред е страхотен саами рапър, свързах се с него и му казах - Хей, искаш ли да спечелим Евровизия? Мисля, че имам идея. Той прие, след което започнахме да работим по песента за конкурса. И двамата знаехме тогава, че ни липсва само най-добрият женски вокал в Норвегия. Така че се свързах и с Александра - тя също се съгласи да стане част от KEiiNO. Така се появи нашата супергрупа. Всичко започна със „Spirit in the sky“, но, когато се озовахме заедно в студиото, установихме, че, наистина това е добър отбор. Можем да продължим заедно и след тази песен. Така и стана”.
Освен успехите на песенния конкурс, те имат и първи албум, а хитовете им са из класациите в цяла Европа. За развитието им говори Александра - талантливата дама в групата.
„Това е работа в процес на развитие. Чувствам, че сега, в сравнение с първите ни песни, звучим много по-добре заедно, защото се познаваме както лично, така и от музикална гледна точка“.
Какво обаче означава KEiiNO? Саами рапърът Фред обяснява.
„KEiiNO означава път на саами. Символизира това, че ние идваме от различни среди. Ние сме от различни части на Норвегия и заедно създадохме тази група. Родният ми град, Каутокейно, винаги е бил място, където хората идват, за да търгуват, да срещат различни хора - той е нещо като културна столица на Севера. Това символизира нашата група много добре“.
Саами артистът разкрива малко повече за корените си и уникалния традиционен стил.
„Ние сме местното население на Севера. Наричаме се саами и живеем в Норвегия, Швеция, Русия и Финландия. Имаме собствен език и култура и, да, нашият местен музикален стил се нарича джойк, традиционен начин на пеене, който съществува от стотици години“.
„Spirit in the sky“несъмнено се превръща в един от големите хитове на Евровизия 2019. Песента покорява чартовете в Обединеното кралство, Шотландия, Швейцария, Естония, Белгия и къде ли още не. За първите идеи около песента разбираме от Том.
„Искахме да напишем песен за приемането на малцинствата. Да благодарим чрез песета на хората, които им помагат да бъдат приети. И не само на малцинствата, но и като цяло на онези, които не се чувстват на мястото си и са самотни. „Spirit in the sky“ е песен за победата, за това да си приет като това, което си. Мисля, че посланието много добре резонира в днешно време. Днес много хора не се чувстват на мястото си. Дори и да не си от различна култура, когато виждаш перфектните илюзии, които ни представят в социалните мрежи, се чувстваш сякаш някой друг, а не ти, заслужава добрия живот. Сякаш това са нормалните хора, онези, живеещи в лъскави дворци. Но аз смятам, че всички сме нормални. Ние всички сме част от големия свят“.
"Monument" - последният хит, с който групата се надява, че отново ще представи страната си на Евровизия, вече се радва на широка популярност сред европейските меломани. За месец изпълнението им събира над половин милион гледания.
„Бяхме в хижата, в южната част на Норвегия, гледайки океана. Изведнъж Фред попита: Какво ще дойде след нас, с какво ще бъдем запомнени - какво остава след човешкия живот. И тогава идеята се появи. След всички тези моменти в живота - след дъжда, след славата, след всички неща, които ще изпратят своето ехо в историята. Започнахме да създаваме песента с китара и пиано - впоследствие осъзнахме, че темата е толкова голяма и искахме продукцията също да е такава“.
Новата им песен подлежи на различни интерпретации. За Александра “Monument” е почит към важните хора в живота ѝ, които са й помогнали да е това, което е днес. „След тази песен аз ги оценявам дори повече от преди. В това вярвам“.
„Чрез тази песен се запитах какво би ми казал днес дядо ми. Мисля, че би било следното: Всичко, което виждаш, е създадено от миналото. Всичко, което чуваш, е ехо от вчера. За мен ехото е джойка, предадено от дядо ми. Мисля, че той бе първият, който ме научи на нашата традиционна музика. Исках да почета това“, допълва Фред.
Том се надява, че хората ще намерят утеха и надежда в песента им:
„Тя е за моментите, които си спомняме, за онези хора, които продължават да опитват да променят света към по-добро. Мисля, че в тези предизвикателни времена има страшно много хора, които се опитват да реализират тази промяна. Виждам например как хората в здравеопазването правят всичко възможно да помогнат на останалите. Това ни вдъхновява. Кара ни да повярваме, че ние, хората, сме способни да правим невероятни неща. В "Monument" се опитваме да погледнем назад към нещата, които сме имали и хората от нашето минало. Като човечество сме преминали през много препятствия във времето и, въпреки че в момента времената изглеждат мрачни, винаги има начин да решим проблемите. Вярваме, че отново ще стоим близо един до друг, ще танцуваме, ще пеем и слушаме музика - дори и в момента това да изглежда много далеч. Трябва просто да продължаваме да се пазим един друг - още малко“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..