Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Порги и Бес“ от програмата на Метрополитън

Porgy and Bess
Снимка: Metropolitan Opera

В дигиталната програма на Метрополитън опера февруари е месец на знаменитите афроамерикански певци в историята на престижния театър.

С интерес и с голямо удоволствие изгледах постановката на операта „Порги и Бес“ на Гершуин – в запис от пряката прожекция на 1 февруари 2020 г. в киносезона на Метрополитън, който тогава вече не се излъчваше в Синема Сити в България. Така че, отново ще повторя, една от ценностите на адаптацията на човечеството по време на пандемията Covid-19 е процъфтяването на дигиталните програми на прочутите театри и музеи, достъпът до огромни масиви информация, който получихме безплатно или срещу символично заплащане. Нека да им се насладим и да се надяваме, че тази форма ще се запази в някакъв вариант и след връщането към нормалността на живите спектакли и преките прожекции! Може би записът на „Порги и Бес“ – копродукция на Метрополитън, Холандската национална опера в Амстердам и Английската национална опера, ще бъде излъчен отново в следващите месеци. Не го пропускайте, защото тази творба и в такъв състав иначе не се среща често в афишите!

Постановката е жива и стилна, реалистична и динамична. Създава усещането за въздействие на един много силен театрален спектакъл на Бродуей – едновременно достатъчна мащабност на картината, но и много по-силна релефност на сцените, изграждане на ярки характерни персонажи, което невинаги е водещото в един оперен спектакъл. Всички компоненти въздействат в синхрон - режисурата на Джеймс Робинсън, сценографията на Майкъл Иърган, костюмите на  Катерине Цубер, хореографията на Камил Ей Браун. Всичко сякаш наистина те пренася в рибарския квартал Кетфиш Роу със завладяващите емоции и драматични преживявания, спиричуъли и танци на неговите обитатели. Освен Summer Time – Приспивната песен на Клара, с която започва операта и след това е вплетена като нишка в цялата творба, ще си затананикате и ще се потопите с удоволствие в още много затрогващи мелодии. Краката ви може да започнат несъзнателно да потропват, тактувайки в ритъма на танците. Изпълнителският състав е великолепен. В ролята на Порги е Ерик Оуенс. Гласът му е толкова топъл и фразирането така меко, че сякаш се излива балсам, когато пее. Ейнджъл Блу, която познаваме от концерта на Пласидо Доминго в Арена Армеец преди 7 години – на 14 февруари 2014 г., е великолепна в ролята на Бес. Присъствието й – и вокално, и артистично, е толкова силно, че изпълва сцената и завладява вниманието на публиката, която я възнагради с дълги аплодисменти след спектакъла.

Целият състав е много добър, ще видите и чуете, но нека специално да отбележа и изявата на Латония Муур в ролята на вдовицата Сирина и дамското удоволствие да гледаш на сцената толкова красив мъж и едновременно добър певец като Донован Сингълтъри в ролята на младия атлетичен рибар Джейк. Казвам дамско удоволствие, защото предполагам, че удоволствието за господата се разваля от щипка завист. Отново ви препоръчвам да следите в групата „Каста дива“ във facebook кога ще има отново прожекция на „Порги и Бес“ от Метрополитън. Особено сега, в пандемичната ситуация, пъстротата на този спектакъл е много зареждаща. Ще ви бъдат интересни и интервютата с постановъчния екип и изпълнителите, които при преките прожекции се излъчваха обикновено в антрактите, а сега при излъчванията на записите са монтирани след финалните аплодисменти.

Ще надникнете и на изложбата “Black Voices at the Met”, посветена на знаменити афроамерикански певци като Леонтин Прайс, но и на по-малко известни имена от 1897 г. насам.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08