Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красен Станчев: Субсидиите водят до икономически растеж, но не винаги свършеното е добро

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

"Историята и това, което предстои, са двата типа основания за повишаване на рейтинга", така икономистът Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика и доцент в Софийския университет, коментира пред БНР повишената перспектива на дългосрочния кредитен рейтинг на България от стабилна към положителна от Международната рейтингова агенция "Фич". Рейтингът ‘BBB’ се потвърждава, а основната причина за подобрената оценка е очакването за постъпления от еврофондовете.

Той подчерта, че България беше добре в края на 2020-а година и беше една от добре стоящите от макроикономическа гледна точка страни в ЕС, включително по спад на икономиката:

"Относително добър бюджет, малки дефицити, всичко е така, както е планирано и най-важното - много малък държавен дълъг спрямо БВП, в сравнение с другите страни от ЕС. Единствена страна, която е по-добре от нас, е Естония, горе-долу като България е Люксембург".

По думите на доц. Станчев около 40% от БВП свежи пари е възможно да дойдат от ЕС:

"От "Фич" предполагат, че това ще създаде възможности за икономически растеж и за изплащане на дълговете. ... Другото, което е свързано с бъдещето, е, че България вече е в чакалнята на Еврозоната. Предполага се, че тогава, когато страната стане член, вероятно за този 7-годишен период, който предстои, няма особени рискове за тези, които дават кредити на българското правителство".

Според икономиста традицията в европейските трансфери е, че се усвояват около половината:

"Това, което се случва при наличието на толкова много пари, е, че те се харчат - независимо кой и как управлява. Колкото по-меки са условията за парите, с които разполагате, толкова по-малко са грижите за качеството на това, което купувате. Така е и в семейните бюджети".

Доц. Станчев подчерта, че трябва да се отчита, че винаги, когато има субсидии, първият ефект е по-добър живот - хората получават повече и повече купуват. Но, когато свършат тези пари, не е ясно какво ще се случи:

"Така сме живели няколко години подред, с увеличаване на европейските трансфери след 2014-а година. Крайният резултат е, че има определен икономически растеж. Това не означава, че каквото е свършено - е добро".

Вероятно 2 години ще са необходими, за да се върне икономиката на страната на нивото от преди кризата заради коронавируса, прогнозира Станчев, но уточни, че това е "сметка без кръчмар", защото икономическият потенциал сега не е наличен, както е бил в предишни години. 

Интервюто на Людмила Железова с Красен Станчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър предлага механизъм за осигуряване в ЕС на иновативни лекарства по-бързо и на по-ниски цени

Правителството на Кипър предлага на ЕС нов механизъм за осигуряване на иновативни лекарства по-бързо и на по-ниски цени, така че всички европейски граждани да имат равен достъп до специализирано лечение. Инициативата ще бъде представена на срещата на европейските здравни министри в началото на декември. Предложението предвижда обявяване на..

публикувано на 09.11.24 в 14:46

БНБ: Фискалната политика и недостигът на работна ръка имат проинфлационно влияние върху икономиката

Фискалната политика и недостигът на работна ръка имат проинфлационно влияние върху икономиката, предупреждава БНБ в традиционния си "Икономическия преглед". Изследването, публикувано на всеки три месеца на сайта на Централната банка , този път се основава на данни до средата на октомври, според които продължава растежът на кредитния пазар,..

публикувано на 09.11.24 в 14:40
Израелски удари в Южен Бейрут

Израел нанесе въздушни удари срещу цели на "Хизбула" в Ливан и на "Хамас" в Ивицата Газа

Израел нанесе въздушни удари срещу цели на "Хизбула" в Ливан и на "Хамас" в Ивицата Газа. Има жертви и ранени. Най-малко седем души са загинали, а 46 ранени при израелски удари срещу ливанския пристанищен град Тир, съобщи здравното министерство на Бейрут. Градът, чиито исторически руини са част от културното наследство на ЮНЕСКО, стана..

публикувано на 09.11.24 в 14:33

Гърция ограничава отдаването на имоти за краткосрочни наеми, налага глоби до 40 хил. евро

Гърция ограничава отдаването на имоти за краткосрочни наеми, като глобява собствениците им до 40 хиляди евро. Това засяга и българите, които отдават имотите си сезонно. Политиката на правителството е да се ограничи отдаването на имоти на краткосрочни наеми, за да се увеличат предложенията за дългосрочни наеми, заяви премиерът Мицотакис. Така..

публикувано на 09.11.24 в 14:19
Доналд Тръмп и Мохамед Шиа ал-Судани

Премиерът на Ирак призова Тръмп да работи за прекратяване на войните в Близкия изток

Иракският премиер Мохамед Шиа ал-Судани изрази надежда по време на телефонен разговор с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че той ще спази "обещанията си да работи за прекратяване на войните" в Близкия изток, предаде Франс прес. "Двете страни се договориха да координират усилията си за постигането на тази цел", казаха от офиса на..

публикувано на 09.11.24 в 14:15
Кметът на Варна Благомир Коцев

Кметът на Варна опроверга общинари от ГЕРБ за загуба на 80 млн. лв. за финансиране на готови проекти

Кметът на Варна Благомир Коцев опроверга твърдението на общински съветници от ГЕРБ, че заради липса на проектна готовност, общината ще изгуби до края на годината близо 80 милиона от 100-те, отпуснати по правителствената програма за финансиране на готови проекти. Коцев каза, че проектите са 51 и тези, за които не са приключили процедурите за..

публикувано на 09.11.24 в 13:57
Заместник-премиерът на Русия Дмитрий Чернишенко

Русия изпраща на Куба 80 000 тона дизелово гориво за справяне с енергийните кризи

Русия ще помогне на пострадалата от два урагана Куба с 80 хиляди тона дизелово гориво на стойност 60 милиона долара. Това заяви руският заместник-премиер Дмитрий Чернишенко по време на визита в Хавана, предаде Ройтерс.  Горивото е необходимо на Куба, за да се справи с поредицата от енергийни кризи.  Заради ембаргото, наложено й от САЩ, Куба не..

публикувано на 09.11.24 в 13:26