Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личен лекар от Пловдив: Желаещите са много, ваксините - малко

Рекламирането на избора на ваксина само забавя имунизирането, смята д-р Костадин Сотиров

Снимка: БТА

Имунизациите са рутинна дейност за общопрактикуващите лекари. Самото провеждане на имунизацията не е проблем. Проблем сега се оказва единствено недостигът на ваксини. Това заяви пред БНР Костадин Сотиров, общопрактикуващ лекар от Пловдив. Желаещите са много, а ваксините са малко, така описа картината той.

„Ваксините свършиха много бързо“, отбеляза д-р Сотиров в предаването „Преди всички“ за старта на кампанията по ваксиниране срещу Covid-19 при личните лекари.  

От РЗИ – Пловдив са раздали всички наличности, включително запазените за техните кабинети, обясни личният лекар.

В списъка на д-р Сотиров са се записали над 200 души. „Успях да взема за 80, 40 вече съм направил. Остава да чакам следваща доставка на ваксини.“

Проблемът е на национално ниво, има области където изобщо не са раздавани ваксини, подчерта общопрактикуващият лекар.

Отчитането на имунизациите от страна на джипитата д-р Костадин Сотиров определи като сложно, защото трябва да се синхронизират различни видове софтуер, така че да работят в реално време. „Да се надяваме да не се случи някой бъг и да спре работата.“

Д-р Сотиров отправи апел към пациентите да си записват час за преглед, за да не се смесват потоците от болни и дошли за имунизация. По думите му това е въпрос на култура. „Аз съм разделил потоците от инфекциозно и неинфекциозно болни.“

Срокът между двете дози на ваксината е между 4 и 12 седмици, уточни общопрактикуващият лекар. По думите му аналогично на другите имунизации, втората доза обичайно се поставя на четвърта седмица. Графикът би се объркал, ако човек си постави първа доза при личен лекар, а втората – в друг имунизационен център, смята д-р Сотиров.  

„Затова е нужна голяма отговорност и дисциплина от страна на пациентите, за да не се изхвърлят ваксини.“

Като най-труден д-р Костадин Сотиров определи въпроса от страна на пациентите за избора на ваксина.

„Колкото по-бързо се имунизира човек, толкова по-добре. Кратките характеристики на продуктите са еднакви за трите ваксини. Цялото това рекламиране на избор на ваксини само забавя процеса на имунизирането.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47