"Така я озаглавих, защото смятам, че това е моя живот - на приливи и отливи, на успехи и на не съвсем удачни решения, които съм взимал - кога с положителен знак, кога с отрицателен и затова, използвайки тази метафора, сложих това име. Мисля, че не сбърках, защото хората го харесват - "Белите и черни клавиши на моя живот" е всичко, което съм изживял, не всичко е съвсем черно, не всичко е съвсем бяло, има и много междинни сиви цветове, но всичко това е моя живот, с който бих могъл да кажа, че се гордея", каза в предаването "Нощен хоризонт" Стефан Диомов, който преодоля заразата от вируса Covid-19.
Защо песента е най-добрия начин за изразяване?
"Понякога е толкова кратка една песен, то е като фотоснимка - уж един кадър, а пък ти говори за хиляди неща, много често успешната песен е нещо подобно - уж малка, уж невзрачна, а е в състояние да промени настроението ти и да затананикаш, да забравиш проблемите си".
Стефан Диомов е ръководител на групите „Тоника”, „Тоника СВ”, „Магистрали”, „Горещ пясък”, „Фамилия Тоника”, „Петте сезона”. Написал е десетки шлагерни песни, някои от които добиват широка популярност. Автор е на театрална и филмова музика, на много известни детски и коледни песни. Дългогодишен музикален директор на фестивала „Бургас и морето”. Наричат го ласкаво „Татко Диомов”.
"Тоника" е моята съдба. "Тоника" е знакът, който беляза целият ми живот и когато кръстихме състава през далечната 1968 година на миналия век и през ум не ми мина, че този знак ще бъде толкова дълготраен. И до ден днешен като чуя "Тоника", подскачам, защото не става всеки ден такъв състав. "Тоника" беше традиция, шанс да попадна на точните хора, в точното време, да напиша точните песни, тези песни да бъдат изпети както трябва, поднесени както трябва, подети от радиото, харесани от радиото, прегърнати от радиото и разпространени", допълни Стефан Диомов.
Румяна Емануилиду от издателска къща "Знаци" казва, че книгата на Стефан Диомов се чете леко и с голям интерес.
"Стефан Диомов е от тези български творци, които са отдадени на това, което правят, в случая - той на музиката - популярната, театралната, на репетициите, концертите, изявите и всичко превръща в нещо, което е заразително и за публиката, за слушателите", подчерта Емануилиду.
Тя е председател на Сдружение „Общество за духовни изяви“ с филиали в Бургас, Пловдив и Варна, което издава списание „Изгрев“. От 2006 година е собственик на Издателска къща “Знаци” - Бургас.
Румяна Емануилиду издаде през 2000 година книгата "Кирил Дончев за звукоблудството":
"Кирил Дончев винаги съм наричала моя ветропоказател. Преди около 20 години издадохме неговата книга. Тя беше по един повод - негова годишнина. Той и тази година има годишнина - една солидна възраст. Това е годишнина, свързана с неговата творческа дейност, 60 години откакто той написа музиката за първата театрална постановка в Бургас".
Подготвя се голям концерт и филм за композитора Кирил Дончев. Автор на филма е Антоанета Бачурова, а режисьор - Николай Люцканов. Те са създателите на поредицата "Умно село" по БНТ.
Кирил Дончев, който също е родом от Бургас, завършва през 1959 година Българската държавна консерватория. Работи като диригент на духов оркестър в Бургас (1959 - 1962). От 1962 година професионалната му реализация е свързана с театралната и филмовата музика. Работи като диригент и композитор в софийските „Военен театър“ (1962 - 1971) и театър „София“ (1972 - 1988). От 1989 г. е композитор в Народния театър „Иван Вазов“. Пише за почти всички театри в България, както и за театрални постановки в Москва, Варшава, Берлин, Прага и др.
"Аз имам по-голяма склонност към театъра, от там съм започнал и той ми е по-близък, отколкото киното. Въпреки че театърът е вторично изкуство, но киното е третично изкуство", каза Кирил Дончев, който е участвал в създаването на 80 филма.
Той подчерта, че не бива да забравяме, че сме смъртни и да се наслаждаваме на днешния ден и даже онлайн да се наслаждаваме:
"Аз обичам самотата и на село ми е прекрасно".
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..