Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сергей Железняк: САЩ постоянно се опитват да настроят Европа срещу Русия

Сергей Железняк
Снимка: личен архив

Нови европейски санкции срещу Русия ще бъдат насочени срещу лица, които са отговорни за задържането, повдигането на обвинения и осъждането на опозиционера и критик на Кремъл Алексей Навални. По неофициална информация става дума за ръководителя на Следствения комитет Александър Бастрикин, началника на Федералната служба за изпълнение на наказанията Александър Калашников, главния прокурор Игор Краснов и командира на Росгвардия Виктор Золотов.

Новите ограничения имат по-скоро символичен характер, доколкото по никакъв начин не засягат интересите на руския бизнес. Най-вероятно отговорът на Москва ще бъде реципрочен, а значи също по-скоро символичен. Следователно и Русия, и Европейският съюз нямат намерение допълнително да изострят отношенията си. 

Депутатът от управляващата партия „Единна Русия“ и член на комитета на Държавната Дума по международни въпроси Сергей Железняк коментира темата пред БНР. 

Защо Русия, която е пълноправен член на Съвета на Европа отказва да изпълни искането на Европейския съд по правата на човека за незабавно освобождаване на Алексей Навални и тълкува това като намеса във вътрешните работи на суверенна държава?

"Нека напомня, че промяната на присъдата на Навални от условна на ефективна беше свързана с доказани многобройни нарушения на изпитателния срок, който му беше определен навремето от съда. Присъдата влезе в законно в сила и не беше оспорена от Европейския съд по правата на човека. В този смисъл призивът на съда е абсолютно неправомерен и руските власти, включително министерствата на външните работи и на правосъдието, заеха ясна позиция по този въпрос.

Налице е опит за използване на Европейския съд по правата на човека за решаване не на юридически въпроси, а на политически. А това наистина разрушава цялата правна конструкция на Европейския съда и е много жалко". 

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел съобщи, че новите санкции срещу Русия ще бъдат официално обявени следващата седмица. Отсега е ясно, че те ще са  насочени към ръководителите на няколко руски силови ведомства. Какъв сигнал изпращат от Брюксел към Москва?

"И тези, и всички предишни европейски санкции показват липсата на самостоятелност в Европейския съюз. Защото се приемат не толкова против Русия, колкото да угодят на американската администрация. Външнополитическата несамостоятелност на Брюксел не прави чест на обединена Европа.

Напълно очевидно е, че санкциите, които Европа се опитва да въвежда срещу Русия, за да угоди на Съединените щати са преди всичко удар по икономическите интереси на самата Европа. Ние си оставаме съседи. Това няма как да се промени. Оставаме и прекалено зависими икономически един от друг. Европа трябва да престане да играе под чужда свирка и да започне да действа самостоятелно, в интерес на своите народи. За целта е необходимо да изгражда равноправен диалог, стъпващ на взаимно уважение, при това не само с Русия, но и с всяка друга държава".

Изглежда, че при вземането на решението за санкциите е отчетен икономическият интерес на Евросъюза, защото новите ограничения са персонални, а не секторни.

"Ако вземем списъка със санкции, които бяха наложени, ще се получи голям обем напечатан текст. Много от тези санкции вече действат. Това, че сега се опитват да измислят нещо, което да е „черешката на тортата“, така че хем да угодят на Съединените щати, хем да не навредят сериозно на икономическите си интереси, отстрани изглежда смешно и нелепо". 

Постоянният представител на Русия в Европейския съюз Владимир Чижов заяви, че Москва няма да остави без отговор новите санкции. Въпросът е какъв ще бъде този отговор?

"Искам да отбележа, че Русия не е привърженичка на санкционната политика. Всички наши санкции са принудителни ответни мерки. Както знаете, в дипломацията действа принципът на реципрочност. А какви ще бъдат ответните действия? Мисля, че ще бъдат целенасочени и реципрочни". 

Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че в отношенията между Русия и Евросъюза отсъства нормалност. Какво според вас е необходимо за нормализирането на тези отношения?

"Когато навремето бях ръководител на комитета за парламентарно сътрудничество с Европейския парламент, многократно съм казвал на колегите ми от европейските държави, че в момента, в който започнат да изпълняват волята на избирателите си и да действат в интерес на народите си, между Европа и Русия няма да останат никакви големи проблеми и разногласия. Защото ползите от сътрудничеството между Европа и Русия са много по-големи от неумелите опити на Европа да доказва или налага нещо на Русия.

Русия е суверенна държава и няма да позволим на никого да пречи на националните ни интереси. В същото време сме готови да изграждаме взаимноизгодни и основани на взаимно уважение отношения. Надявам се, че рано или късно това ще достигне до европейските избиратели и до политиците, които ще защитават интересите им".

Въпреки изявлението на Сергей Лавров, че Москва е готова да скъса отношенията си с Брюксел, експертите са единодушни, че няма да се стигне до пълен разрив заради взаимната икономическа зависимост между Русия и Евросъюза.

"Да. Между нас има изключително много и тесни исторически, икономически, социални и културни връзки. Да се разрушават е просто безумие. Мисля, че и най-отявлените русофоби в европейските институции разбират това". 

И в България, и в Русия има една поговорка, която казва, че когато двама се карат, трети печели. Кой печели, когато Русия се кара с Европейския съюз?

"Русия не се кара с Европейския съюз. Знаем тази поговорка и през цялото време се опитваме да убедим Европейския съюз, че трябва да се подхожда рационално и мъдро при изграждането на отношенията. А отвъд Океана постоянно се опитват да настроят Европа срещу Русия.

Отговаряйки на въпроса Ви мога да кажа, че усложняването на отношенията между Европа и Русия е в интерес най-вече на Съединените щати. А защо е така? Защото ако Европа има конструктивни и ефективни отношения с Русия, това ще отслаби политиката на Вашингтон на европейския континент. Това ще бъде и икономически неизгодно за Съединените щати, защото те действат на принципа „разделяй и владей“. При това искат да запазят само за себе си правото да разделят". 

Интервюто на Ангел Григоров със Сергей Железняк в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Британският премиер на първа среща с лидерите на ЕС след Брекзит

Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността.  В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..

публикувано на 03.02.25 в 02:06

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32
Снимката е илюстративна

Ще стане ли Сърбия "стартова площадка" за летящи коли в Европа?

Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..

публикувано на 02.02.25 в 21:00
Френският министър-председател Франсоа Байру, 17 януари 2025 г.

Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета

Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година.  Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние.  Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..

публикувано на 02.02.25 в 20:59