Точно две години след първите на протести на медицински сестри, специалистите отново излязоха пред Министерството на здравеопазването. Те смятат, че държавата не е изпълнила основните им искания - подобряване на условията на труд и възнагражденията, както и отпадане на търговския модел в държавното здравеопазване.
Към 12 часа около 50 медицински сестри от цялата страна от Синдиката на българските медицински специалисти се събраха пред сградата на Министерството на здравеопазването.
Те споделиха, че исканията им остават същите като преди 2 г., и заявиха, че държавата не е изпълнила нито едно от тях, както и искането за повишаване основните възнаграждения на медицинските сестри.
От Синдиката на българските медицински специалисти изразиха несъгласието си и по отношение на допълните средства, които получават в условията на пандемия.
"Тъй като миналия месец сме имали само 12 болни, които са с положителни PCR-и, не ни дадоха пари, 1000 лева. Дадоха на отделението едни пари като обща сума, които да се разделят на всички работещи, и се получиха по 277 лева".
"Преценяват на кой кога да дадат вече на местно ниво, като на санитарката прецениха 1000 лева, а двете сестри си делят по 500", допълни друга.
Сестрите допълниха, че заплатите от 950 лв. на много места в страната не са достигнати.
Председателят на синдиката Мая Илиева заяви :
"За съжаление, и тези подаяния, които сега в момента ги дават от 360 лева се оказва, че след като тези пари бъдат обложени с данък, на много места те стават около 200. Тези средства рано или късно ще бъдат спрени. Без медицински специалисти здравеопазване няма как да има в Българя. Тук за качество изобщо няма да говоря. Пациентът е оставен на произвола".
"Продължаваме с исканията си отпреди две години, но сега настояваме най-вече за това, да има такива законодателни промени, които да дават възможност на медицинските специалисти да остават да работят в България", коментира по-рано днес в предаването "Преди всички" Мая Илиева, лидер на Синдиката на българските медицински специалисти.
Мая Илиева посочи още, че ще протестират отново за по-добри условия на труд и по-високо заплащане, за да не се налага на медиците да работят на две или три места, както и една медицинска сестра да не обслужва 50 пациенти, а също за увеличаване на заплащането за извънредния и нощния труд.
"Медицинските специалисти са принудени да работят на няколко места, защото не получават нормално заплащане, но ако работеха наедно място, това щеше доведе до фалиране на много болници, затова според тома е умишлено, да се прилага геноцид на цяло едно съсловие".
По думите на Илиева трябва да се промени начинът на финансиране на болниците, защото по време на пандемията, когато е бил спрян плановият прием, приходите за заплати са били недостатъчни.
"Може да се реши например частните болници да не получават пари от НЗОК, а във връзка със заплащането по 1000 лв. за медиците на първа линия се оказа, че не всички от тези хора са получили средствата, а са ги получили хора, които не са на първа линия - няма контрол отново. Така се източва и Здравната каса..."
Още по темата в звуковия файл.
Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..
Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..
Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..
Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество. Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви: "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..
Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..
Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...
Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч. пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача. След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..