Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според данни, оповестени от лекарския и фармацевтичния съюз у нас:

България на фона на най-развитите от ЕС: По-кратко живеем, най-много доплащаме за лекарства

| обновено на 02.03.21 в 15:11
Снимка: БГНЕС

7 години по-малко живеят българите в сравнение с гражданите от най-развитите държави в Европейския съюз. Освен това ние най-много доплащаме и за лекарства - 37% срещу 5 на сто в сравнение с другите страни от Евросъюза. Това съобщиха от Инициативата "Заедно за повече здраве", в която влизат представители на Българския лекарски съюз (БЛС) и на  Българския фармацевтичен съюз.

Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване при средно 8% за останалите страни от ЕС.

Със сегашните темпове на инвестиции в здравеопазването у нас ще са необходими 50 години, за да достигнем петте най-развити държави от Европейския съюз. Това съобщиха от Инициативата „Заедно за повече здраве“, в която влизат представители на Българския лекарски съюз, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители и Българския фармацевтичен съюз.

От 1960 г. до днес сме увеличили продължителността на живота си, но все още изоставаме в сравнение с петте най-развити държави от Европейския съюз. Със сегашните темпове ще са нужни 38 години, за да достигнем средната продължителност на живота в големите европейски държави, която е 82 години, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Най-много доплащаме и за лекарства - 37% срещу 5 на сто в сравнение със страните от ЕС. Според проучване, проведено от Агенция "Тренд", 73% от българите смятат, че има необходимост от допълнителни инвестиции в здравеопазването. Лошият контрол е най-големият проблем, според анкетираните. Българите очакват да чуят и какво ще направят политиците в сферата на здравеопазването. Инвестициите могат да осигурят по-добро бъдеще и здраве на нацията, категоричен е д-р Иван Маджаров:

"Факт е, че при нас има най-големи трудности, но това трябва да бъде стимул за тези, които ни управляват, да отделят особено внимание на здравеопазването, за да осигурят това ускорено развитие. Инвестициите в здравеопазването са нещо, което осигурява промени, осигурява по-добро бъдеще и по-добро здраве на нацията, но след 5-10 години. Те не се случват веднага“. 

За периода от 2015 до 2018 година, пациентите в 5-те най-развити държави от Европейския съюз са имали достъп до над два пъти повече иновативни терапии от тези в България. Изследването сочи още, че българите са първенци и по предотвратима смърт. Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от БВП за здравеопазване, при 8% за останалите страни от Европейския съюз, посочи директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев:

"Това означава ли, че в България по-малко средства държавата отделя за здравеопазване? Безспорно означава. Второто нещо, което означава е, че ние като българи плащаме от джоба си за здравни услуги, за лекарства повече, отколкото европейците, което се отразява на тези, които трудно могат да си го позволят". 

България изостава и по отношение на ниските публични разходи за лекарствени продукти, съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова:

"Българите са принудени да доплащат най-много за лекарствени продукти. В България се доплаща до 37% за лекарства, докато в петте най-големи държави (в ЕС – бел. ред.) този процент е 5%".

Според съсловните и браншови организации в сектора са необходими по-ефективни инвестиции, които да се отразят на подобряването на здравните показатели на обществото. Консенсусът ще бъде изпратен до всички политически сили, които се очаква да влязат в следващия парламент.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кранево се напълни с бездомни кучета. Жалбите от нападнати и нахапани са десетки

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора . Към момента общината не разполага със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център..

публикувано на 25.02.25 в 09:35
Жечо Станков

Международна среща за енергийна свързаност ще се състои в София

Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..

публикувано на 25.02.25 в 09:23
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Мирът в Украйна минава през сделка за ценните метали

Всяка война се води за ресурси. Трайният мир за Украйна минава през сделка за ценните метали на страната. Това е, което САЩ искат. Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции..

публикувано на 25.02.25 в 09:22

Изследване: Доходите в Сливен с 47% по-ниски от тези в София

" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ".  Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..

публикувано на 25.02.25 в 09:06

Спасители предупреждават: Малките лавини по Седемте езера са почти ежедневие

Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..

публикувано на 25.02.25 в 09:04

Полша задейства военни самолети заради руски въздушни удари в Украйна

Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..

публикувано на 25.02.25 в 08:26
18-каратовата тоалетна

Трима на съд за кражба на 98-килограмова златна тоалетна в Англия

Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..

публикувано на 25.02.25 в 08:22