Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градската библиотека в Тел Авив - основен културен център

Снимка: Ани Петрова

В българския език има думата „читалище“. Това не е само библиотека, а място за срещи по повод книгите, за досег с изкуството или дори за художествена самодейност, която също създава приятелства и групи от съмишленици. До подобна философия относно градската библиотека в Тел Авив са достигнали и в Израел. 

В Тел Авив има няколко „острова на културата“ - пространства, където са събрани по няколко значими културни института и са притегателно място за различни поколения. В най-големия от тях се намира Операта, камерният театър, в който има 12 по-големи и по-малки сцени за представления, Музеят за изящни изкуства, който се слави и с това, че дава място за експозиции на експериментиращи автори, а също, че е приютила няколко частни, много стойностни, колекции на стари майстори, импресионисти, творби от френския авангард от началото на миналия век и автори като Кандински, Малевич, Полак, Родко. Там се намират студията на едно от частните радиа, много заведения за хранене и площади за мероприятия на открито. От няколко години градската библиотека бешe затворена за ремонт. Всъщност това е изцяло преразглеждане на концепцията ѝ - от склад за книги, където човек се отбива за малко - колкото да върне старите и да вземе нови четива, от място за четене на място, сега се е превърнала в нещо качествено ново. Тя обхваща около 10 000 квадратни метра. Идеята е да стане основен градски културен център. 

Обществеността ще използва пространствата на библиотеката не само за придобиване на знания, но и за културни прояви през всички дни от седмицата. Повечето ще са безплатни. Има и стелажи, където всеки може да се порови из книгите. Има зала за комикси и удобни зони за срещи, вътрешен английски двор за посетители

Съвременните технологии помагат читалните да се изолират от шума на натоварената улица край библиотеката и да се предпазват книгите от влиянието на светлинната и праха, като в същото време осветлението през деня да е естествено. По новата концепция библиотека става „котва“ за различни градски общности в центъра на мегаполиса, един вид „градска всекидневна“ - неформално пространство за учене, поетични вечери, премиери на книги. Акцент е отварянето на някои от фасадите на сградата за взаимодействие между разнообразните дейности в библиотеката и минувачите. Привлича се нова, по-различна публика, която засега избягва да влиза в библиотеката. Предложението е сградата да стане неформално място за срещи за зрителен контакт от библиотеката навън и обратно. 

За новата концепция разказа директорът на библиотеката Сана Паскин: 

„Броят на книгите на свободен достъп не е намалял. Ако досега рафтовете бяха дотам, докъдето можеше да се стигна със стълба, сега има пасарелки и се достига чак под високите тавани. Посетителите ползват няколкото етажа платформи, без да пречат на читателите в ниското. На широките пасарелки също има масички за четене на място. Мислехме, че трябва да направим повече индивидуални места за четене, но се оказа, че първи се заемат столовете около масите за по осем души, последни - най-тихите, единични масички. 7 на сто от целия ни книжен фонд е дигитализиран, но усилено работим в това направление. От превес на справочна литература, минаваме към научната литература, за да може специалистите да работят от вкъщи. Художествената литература сме компютъризирали по два начина - за четене и аудиокниги, най-вече израелски, но и на други езици. Нямаме още на български. Имаме специален сайт, така че аудиокниги да се скачват чрез телефона, например по време на пътуване или когато се върши рутинна, досадна работа. Имаме два етажа подземни хранилища. Колкото повече се натрупват книги, местата за читателите намаляват. Разширихме подземните хранилища, за да осигурим повече място за посетителите. Не сме специализирана библиотека, а обществена. На свободен достъп сме поставили най-търсените книги. Другите ги носим от хранилищата или ги доставяме по между библиотечния книгообмен. Акцент са ново излезлите книги. Те са пред очите на читателите, за да са в крак с културния живот“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел с една от най-масираните бомбардировки на Бейрут от началото на офанзивата срещу "Хизбула"

Израел подложи ливанската столица Бейрут на една от най-масираните бомбардировки от началото на офанзивата си срещу "Хизбула". Премиерът на Ливан Наджиб Микати призова за натиск върху Израел за прекратяване на огъня, а хиляди хора по света поискаха спиране на кръвопролитието в Близкия изток на демонстрации в навечерието на годишнината от..

публикувано на 06.10.24 в 17:51
Билборд със снимка на покойния лидер на

Посланикът на Ливан в Лондон: Насрала се съгласи на примирие малко преди да бъде убит

Посланикът на Ливан в Обединеното кралство заяви в интервю за Скай нюз, че убитият лидер на ливанската шиитска групировка "Хизбула" Хасан Насрала се е съгласил на тримесечно примирие малко преди да бъде убит. Ливанският посланик в Лондон Рами Мортада потвърди слуховете, че Хасан Насрала се е съгласил да прекрати огъня малко преди убийството му...

публикувано на 06.10.24 в 17:18
Мигранти са ескортирани на брега, след като са били прибрани в Ламанша, Дувър, Великобритания, архив.

973 мигранти със 17 лодки са достигнали британските брегове, прекосявайки Ламанша в събота

Общо 973 мигранти със 17 лодки са прекосили Ламанша в събота - най-високият брой за ден тази година. Четирима души, след тях двегодишно дете, загинаха вчера.  Предишният рекорд за прекосявания за ден е от 18 юни – 884 мигранти. Две от лодките в събота са получили повреди в двигателите. В едната от тях е имало 90 души. 15 от тях, включително двегодишно..

публикувано на 06.10.24 в 17:06

Заради глобалното затопляне в Антарктида се появяват все повече растения

Заради глобалното затопляне в Антарктида се появяват все повече растения, показва проучване на екип от учени, публикувано в американското списание "Нейчър". Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 г. растителността е било по-малко от 1 кв. км, докато през 2021 г. тя вече е покривала близо 12 кв. км. Разпространението на растения..

публикувано на 06.10.24 в 17:01

Спряно е движението на влаковете между станциите "Сливница" и "Обеля" по Линия 2 заради наводнение

Във връзка с авария на магистрален водопровод в район "Връбница" временно е спряно движението в участък на метрото между станциите "Сливница" и "Обеля" по Линия 2, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Осигурен е заместващ автобус, който се движи от метростанция "Сливница", по бул. "Панчо Владигеров", "Обелски път" до станция..

публикувано на 06.10.24 в 16:52

Проф. Оскар: Последните пет години има ръст на късогледство при деца, при които няма наследственост

Здравето на детските очи е фокус в Минути за здраве. Поводът е предстоящият на 10 октомври, Световен ден на зрението. За най-често срещаните проблеми с очите при децата разказва проф. Александър Оскар, ръководител на Катедра по офталмология към Медицински университет - София, началник на Клиника по очни болести в Александровска болница и..

публикувано на 06.10.24 в 16:47

В община Сапарева баня таксата за битови отпадъци догодина ще се увеличи

Такса "смет" в Сапарева баня се очаква да бъде увеличена догодина. Според кмета повишените разходите налагат увеличение на таксата до пет пъти. Причината е в увеличаващите се все повече средства за сметосъбиране заради многото туристи и строителството.  Годишно сметосъбирането в общината се дофинансира с около 500 хил. лева. Община..

публикувано на 06.10.24 в 16:45