Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Диманов: Осъществих своята детска мечта и покрай поезията и китарата обиколих три континента

Ивайло Диманов
Снимка: Станислава Пирчева

Ивайло Диманов е роден на 6 март 1956 г. в София. Има висше филологическо образование (1982). Дълги години е бил журналист във в. „Народна младеж”, редактор в „Пулс”, заместник-главен редактор на в. „Земя”, главен редактор на вестниците „Арт” и „Quo vаdis“, списание „12 ½” и „Виж”, управител на ИК „Алтер Его”. Има стотици публикации в целия централен печат и повечето електронни медии, автор е на 12 книги с поезия, белетристика и театрална критика. Лауреат е на много национални и международни литературни отличия, между които: „Южна пролет”, „В полите на Витоша”, Националната награда за поезия „Димчо Дебелянов”, литературното отличие „Георги Джагаров”, Националната награда „Николай Хайтов”, първа награда в Националния поетичен конкурс „Биньо Иванов”, лауреат на Mеждународния литературен конкурс „Torino in Sintesi” и много други.

Той написа 10 юбилейна книга "Всички пътища водят към "Гарибалди". Мечтаел е да стане артист и да излезе на сцената:

"Като започнах да пиша поезия и като стана така, че никой артист не четеше стиховете ми както аз бих искал, сам си ги четях. Осъществих своята детска мечта и покрай поезията и китарата обиколих три континента, повече от 200 концерта, пожелавам на всеки пишещ събрат", каза в предаването "Нощен хоризонт" Ивайло Диманов.

Той е работил във вестник "Пулс и „Народна младеж":

"В "Пулс" - едно невероятно издание, уникално издание, каквото нямаше никъде по света - младежко издание за литература, изкуство и култура. И там екипът беше от талантливи млади хора и това беше късмет за мен, защото попадайки в литературния отдел на този чудесен вестник, аз имах възможност не само да упражнявам редакторската си професия, но и да давам възможност да растат млади таланти, да публикувам първите им текстове и сега с гордост мога да кажа, че съм помогнал на много млади хора да тръгнат в тази професия".

Имал е безброй концерти със свои авторски песни и поезия в различни градове на България, в Чехия, Румъния, Сърбия, Италия, Австрия, Словакия, Украйна, Русия, Англия, Южна Корея, Гърция, Швеция, Белгия, Канада и САЩ. Пял е с Ал Бано и Ромина, със самия Окуджава. Участник и лауреат във фестивалите на авторската песен в Ловеч, София, Несебър, Бургас, Браила. Създател и ръководител на Националния бардфест „Есенни бардове“ в Разград. Макар да пише некомерсиална музика по свои стихове, неговите клипове в YouTube имат над 60 000 гледания. Има издаден самостоятелен албум с авторски песни «Наздраве, Самота!», с който през 2018 г. поетът представи България в Международния фестивал на поезията в легендарната консерватория «Санта Чечилия» в Рим.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41