Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 28 февруари - 7 март 2021

Торлано и Милиган
Снимка: Джейсън Торлано

Американските алпинисти Джейсън Торлано (45) и Зак Милиган (40) осъществиха първото цялостно спускане със ски от гранитния купол Халф Доум - от върха до Огледалното езеро в долината Йосемити, САЩ. Това се е случило по Североизточната стена, по класическия маршрут “Cables”.

Преди Торлано, за когото това е четвърти, вече успешен, опит, спускания от Халф Доум е имало още през 1981 г. Тогава Боб Белман и Ерик Пърлман са се осигурявали по стръмните участъци - т.нар. Смъртоносни плочи. През 2000 г. пък Джим Зелърс прави първото спускане със сноуборд, без да се осигурява с въже, но то не продължава, както в случая с Торлано и Милиган, по целия път до долината.

По част от линията двамата американци са пускали рапели, тъй като скалите не са били покрити със сняг. Спускането по изключително стръмната линия е продължило над 5 часа.

Спускането по Халф Доум
Седмица след като осъществи първото зимно соло по историческия маршрут на Меснер "Pilastro di Mezzo" (Средното ребро) на Сас дла Круш, в Доломитите, южнотиролският алпинист Симон Гитл премина соло и "Grande Muro" там - линия, открита от Райнхолд Меснер през 1969 г.

Този път Гитл не е носел багаж за бивак, а своя парапланер, с който е полетял от върха. Изкачването е започнало в 8:00 и е завършило в 12:15. Първия участък е изкатерил с котки, а следващите - с еспадрили.

36-годишният Гитл, който е планински водач и баща на две деца, има изкатерени вече 14 маршрута в Сас дла Круш, включително премиерните “Stigmata” (2016 г.), “Voodoo-Zauber” (2014 г. с Андрея Обербахер) и “Vergissmeinnicht” (2013 с Питър Манхатсбергер).
Симон Гитл в Банско
По два от най-големите маршрути по Монте Чивета в Доломитите бяха направени повторения тази седмица, които са и първи зимни изкачвания по въпросните линии. Едната е “Chimera Verticale” - 600-метрова линия с категория на трудност IX (по UIAA), тя е премината от Алекс Уолпот и Титус Принот. Втората линия е “W Mexico Cabrones”, премината от Алесандро Баг, Джовани Закария и Томас Джанола. И двете свръзки са направили по 2 бивака, а маршрутите се намират по легендарната Северозападна стена на Чивета.
===
Четирима французи прокараха нов маршрут по историческата Западна стена на Пти Дрю в масива на Мон Блан във Фернските Алпи. Линията, наречена “Base”, е дълга цели 1000 метра и е с категория на трудност 7а (M8 +), като излиза на върха на Пти Дрю (3730 м). Thomas Auvaro, Jordi Noguere, Léo Billon и Sebastien Ratel са я катерили в продължение на 5 дни (от 18 до 23 февруари).
===
Миналата неделя Алекс Чикон сложи край на експедицията на Манаслу, след като не се появи прозорец от подходящо за атака време и беше натрупал дълбок сняг. Дни по-рано Симоне Моро напусна експедицията, след като реши да се довери на прогнозата за времето. В интервю за БНР той сподели, че иска да направи четвърти опит за зимно изкачване на Манаслу.
Снори и Садпара (баща и син)
Саджид Садпара, който участва в тазгодишните атаки на К2, разказа пред БНР някои подробности за експедицията. Според него баща му (Али Садпара), исландецът Джон Снори и чилиецът Хуан Пабло Мор са имали достатъчно часове с добро време и са успели да стъпят на К2, след като са се разделили със Саджид. Според него инцидент с тях е станал на слизане, вероятно заради появилия се много силен вятър. 22-годишният пакистанец решил да използва кислород на около 8000 м височина, но регулаторът на бутилката му се оказал повреден и Саджид е трябвало да се върне. В интервюто пакистанецът нарича шерпите “приятели, които помагат” и заявява намерение да организира акция за почистване на К2 от стари въжета, оствени от предишни експедиции, особено под Лагер 3, където трудно може да се разбере кое е новото въже, за което да се закачат участниците в експедициите. Саджид, също така, казва, че има пълната подкрепа на пакистанските власти, за да продължи по пътя на своя баща.
===
След края на зимните експедиции погледите сега са насочени към предстоящия пролетен сезон. В рубриката "Екстремните спортове" ще ви информираме за всички стойностни изкачвания, ако има такива. Започват и състезанията по планинско бягане, които също ще следим с интерес.

Българи в екстремните спортове
Световно първенство по ски-алпинизъм се проведе в Андора преди дни. Страната ни беше предсатавена от Ивона Михайлова и Никола Калистрин. В първата дисциплина - спринтът, Швейцария грабна 4 златни медала, а българите заеха 28 място и двамата. Във втория ден бяха щафетите - там италианците завоюваха два златни медала, а един беше спечелен от швейцарския отбор.
В третия ден беше ред на индивидуалното състезание. Италия доказа, че е основен фактор в този спорт с 4 титли. Никола Калистрин стана 41-и, а Ивона Михайлова - 27-а при жените.
Тази седмица в района на Ареш-Бофор във френските Алпи пък ще се проведе Световно първенство в дисциплината отборно-дълга дистанция. България ще участва при мъжете с отбор в състав Никола Калистрин – Иван Геров.
===
Усилен труд кипи по "зимните" скални обекти в страната - и докато някои от катерачите се отдадоха на прокарването на нови маршрути, други наблегнаха на преминаването на линии от по-високи категории:

*Кристиян Димитров - "The Final Brain Cell" 8a, Лакатник;
*Румен Нешев - "Jivi i Zdravi" 8b, Боженица;
*Юлия Керемидчиева - "Final Battle" 8b+, Велико Търново и "To The Top" 8a, Дряново
*Димитър Цолов - "Ya Pa Ya" 8a+, Лакатник.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15