Молитва за жертвите на групировката "Ислямска държава" отправи папа Франциск в северния иракски град Мосул, който джихадистите бяха обявили за столица на своя т.нар. "халифат в Ирак и Сирия".
Сред руините, останали от нашествието на джихадистите, папата заяви, че изселването на християни от Ирак и от други страни в региона е нанесло "неизмерима вреда не само на засегнатите хора и общности, но и на обществото, което оставят след себе си".
Припомняйки, че историческият регион Месопотамия обхваща голяма част от съвременен Ирак, включително Мосул, папа Франциск каза:
„Колко жестоко е, че тази страна, люлката на цивилизацията, е трябвало да бъде засегната от толкова варварски удар, да бъдат унищожени древни места за поклонение, а хиляди хора - мюсюлмани, християни, язиди и други - да бъдат насилствено разселени или убити“.
В Мосул, който пострада тежко от инвазията на "Ислямска държава", папата се помоли за жертвите на войната в страната.
"Днес, въпреки всичко обаче, ние потвърждаваме нашето убеждение, че братството е по-трайно от братоубийството, че надеждата е по-силна от омразата, че мирът е по-могъщ от войната", каза Франциск.
След Мосул папата се отправи към град Каракош, който беше окупиран от ислямистите от „Ислямска държава“.
При пристигането си в града папата бе приветстван от множество, размахващо палмови и маслинови клонки, събрало се покрай пътя, откъдето премина автомобилната колона, в която се намираше Франциск, съобщава БТА. В даден момент папата отвори прозореца на колата, в която пътуваше, и помаха на хората.
Накрая колоната спря пред Църквата на Непорочното зачатие в Каракош. Там папата се срещна с богомолци, отслужи традиционната неделна молитва, след което чу разказите на жители, преживели жестокостите на ИД. Църквата на Непорочното зачатие беше опожарена от „Ислямска държава, но в последните няколко години беше възстановена.
Пред множеството в храма папата каза, че "пътят към пълното оздравяване е все още дълъг", визирайки раните, нанесени на местните жители от жестокостите на ИДИЛ. Той прикани богомолците да не губят кураж и каза, че "способността да се прощава" и "куражът за борба" са необходими.
"Настъпи моментът за възстановяване и за ново начало", добави папата пред богомолците в храма. Сред тях беше и Амал Ецо, директорката на католическото училище в Каракош, която припомня, че правителството засега не е помогнало на хората да възстановят домовете си, а помощта е дошла от международни организации.
Сред хората в църквата жените бяха повече и се открояваха с цветните си дрехи с пайети във всякакви нюанси. На тях папата отдели специално внимание:
"Бих искал да благодаря от все сърце на всички майки и жени в тази страна, на всички смели жени, които продължават да дават живот въпреки издевателствата и раните", каза той.
"Нека жените да бъдат уважавани и защитавани! Нека да им се обръща внимание и да им се дават възможности!", подчерта Франциск. По този повод Франс прес припомня, че процентът на трудещите се жени в Ирак е най-нисък в света, а същевременно едно на 10 домакинства е оглавявано от жена, тъй като продължилите 40 години военни конфликти често пъти са отнели живота на бащата, съпруга или на синовете в семейството.
След Каракош папата ще отиде в Ербил в Иракски Кюрдистан, където ще отслужи литургия на открито - на стадион в града. Очаква се на месата да присъстват 10 000 души.
Откакто пристигна в Багдад в петък, папа Франциск призова за прекратяване на насилието и екстремизма.
Той заяви, че намаляващата християнска общност в Ирак трябва да играе по-важна роля като граждани с пълни права, свободи и отговорности.
По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България . Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят..
Британският премиер Киър Стармър е изправен пред проблем с обещанието си да "рестартира" отношенията с Европейския съюз след Брекзит на фона на опасения, че един от ключовите му съюзници може да бъде отстранен на петъчните избори в Република Ирландия. Ново проучване на "Айриш таймс" показва, че партията "Фина Гейл" на ирландския премиер Саймън..
Трябва веднага председателстващият Народното събрание да изчете парламентарните групи, ако трябва представител на всяка група да ги изчете, Радев да мине в рулетката и да почваме, каза пред медиите в кулоарите на парламента Делян Пеевски, лидер на "ДПС – Ново начало“. По думите му първият мандат е зачеркнат от страна на "Продължаваме..
Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..
Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула". Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия. Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля..
Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев представи възможностите, които дава страната ни за бизнес и за инвестиции. Сред потенциалните сфери..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..