Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица турове ще представят различните етноси на Пловдив

Снимка: Катя Терзиева

Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните етноси на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи. От векове градът под тепетата е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите му лица. 

"През последните 10-15 години, радвайки се на възможността да пътуваме навсякъде по света, сякаш предпочитахме повече екскурзиите и почивките зад граница. Сега пандемията от Covid-19 ни накара да преосмислим много неща и насочи вниманието към "скритите диаманти" в туризма, които са около нас", казва Екатерина Терзиева, по чиято идея се организират градските турове. 

Първият е озаглавен "Пловдив по арменски" и е планиран за 20 март, а през април ще се състои и вторият, който ще е под мотото "Османските перли на Пловдив".

Мирното вековно съжителство на различните етноси в Пловдив е впечатляващо и всеки, който реши да се "потопи" в града, за да усети тази негова специфичност, ще бъде запленен, убедена е Терзиева.

"Точно това съжителство на различните пъстри диаспори на града е част от философията на нашия мултиетнически град, да умееш да събереш на една маса и арменци, и грък, и турчин, и руснак, и италианец, и още много други народности".

"Пловдив по арменски" е първа разходка, тъй като според историците градът е основно средище на арменците на Балканския полуостров. Началото ще бъде поставено с посещение на арменската църква "Сурп Кеворк", около която през 17 век се оформя и арменският квартал. Тази църква разполага с музейна сбирка, с екземпляри от арменски апостолически кръстове. След беседата участниците в туристическата обиколка ще се насочат и към емблематичната къща Хидлиян, като ще последва дегустация на ефирно отлежали арменски коняци в квартал "Капана".

"След това ще се срещнем с друг арменец, който е златар. Знаем, че някои от най-красивите, интересни занаяти са приоритет на арменците както златарството, така и часовникарството, и нашият тур ще завърши в един арменски ресторант, където ще опитаме арменски специалитети". 

Снимка: Катя Терзиева

За всички, които вече са се запалили по-подобно с пловдивското приключение, Екатерина Терзиева издава някои тайни и от подготвения вече за април следващ тур.

"Османските перли на Пловдив" ще представи по същия вкусен и красив начин османското наследство в града. Там ще видим съхранените от някогашните 50 към днешна дата две джамии. Ще опитаме типичния турски чай, ще научим защо той се поднася в чашки с формата на лале". 

Тематичните градски турове, представящи различните етноси в града през тяхното кулинарно и културно наследство, ще продължат до края на годината, обещава Терзиева, вярвайки,  че това пъстро многообразие на многовековния Пловдив ще провокира мнозина да го опознаят по-добре. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58