Тя обаче заяви, че получава друг проблем - обездвижване на ваксинираната ръка, болка и отток, започнал 24 часа след поставянето на ваксината.
"Болка имах първо, след това изтръпване на ръката и нарушено и трудно движение на пръстите, а също и оток на ръката - усещания, които отшумяха след 72 часа." Това разказа Иванова.
„Към настоящия момент е ясно, че използваните ваксини не могат да предотвратят предаването на вируса, което означава, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любима Деспотова - Толева от Българското дружество за продължителни грижи и палиативна медицина.
"Най-честите реакции след ваксиниране варират в зависимост от ваксините. Някои ваксини са по-реактогенни от други. Стана ясно, че втората доза на прилаганите у нас ваксини предизвиква по-силни странични ефекти от първата доза.
И трите налични у нас ваксини имат почти едни и същи странични реакции, но това е индикация, че ваксините действат и помагат за изграждането на защита.
Най-честите реакции, за които се съобщава са болка - при 80 на сто от случаите, зачервяване, подуване, уплътняване на мястото на имунизация, умора при 60 на сто от хората, главоболие при 50 на сто, втрисане, висока температура, гадене, болки в мускулите и ставите, забавено във времето подуване, зачервяване или обрив на мястото на инжектиране, подути лимфни възли над ключицата или подмишницата", посочи медикът.
Отшумяват до няколко дни - от 24 до 48 часа или в следващите дни.
"Има също бързи и забавени алергични реакции, по-рядко след 15-ата минута от ваксинирането се наблюдава тежка алергична реакция, понякога може да се появи и часове след това, но тогава е средна по тежест. Има също и други алергични реакции - като различни обриви, но пациентите трябва да са относително спокойни, защото има алгоритъм на действие в такива случаи - хората да се следят за тези реакции и да потърсят лекар, ако състоянието или реакциите не изчезват", заяви още проф. Любима Деспотова-Толева.
По думите ѝ всички пациенти с хронични заболявания трябва да се имунизират и то приоритетно.
"На най-голям риск от заразяване, тежко протичане на болестта Covid-19, хоспитализиране, неблагоприятен изход са пациентите с болестно затлъстяване. За тези пациенти излязоха данни, че ако се ваксинират с ваксината на "Пфайзер/Бионтех" тя не е толкова ефективна при тях.
В края на февруари излезе проучване на италиански колеги за връзката между отговора от имунизацията и индекса на телесната маса, според което трябва да се мисли за разработване на стратегия за ваксиниране при хората с наднормено тегло, съобщи още проф. Любима Деспотова-Толева.
"Но те задължително се ваксинират", каза още специалистът.
Още по темата в звуковия файл.
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.