Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотография и изкуствен интелект в проекта Deep Nostalgia

Стари снимки „оживяват“ - има ли граница между технология и памет

Симеон Донов: Живеем в свят на гледащите, не на виждащите

Има ли етика в употребата на спомените - мнозина си задават този въпрос, след като технологиите вече позволяват тези образи да заживеят в друга реалност. Снимката е илюстративна.
Снимка: historymuseumplovdiv.org

Анимиране или реанимиране на стари семейни снимки с помощта на изкуствен интелект – проектът Deep Nostalgia предизвиква разнопосочни реакции. Двуизмерни образи се раздвижват. Има ли граница, която не бива да прекрачваме? Всичко ли е приемливо, когато става дума за семейна памет? Къде приключва емоцията и започва етиката в това да видим наш покоен близък да се „движи“ върху стара фотография?

Тази тема може да се разглежда от много различни ъгли, има различни измерения, но едно от тях е зловещо, смята фотографът Симеон Донов.

В подобна технология той откроява три неща: морал, чисто изкуство и емоция.

Чисто човешки, когато искаш да пресъздадеш твой спомен и използваш тази технология, за да се опиташ да съживиш спомена за твоите близки – това е емоционалната страна, тя е положителна и може би има някакво оправдание, разсъждава фотографът в предаването „Изотопия“, навлизайки в дълбоките води на темата. Донов обаче се съмнява, че в днешно време нещата се използват по този начин. Свят на гледащите, не на виждащите – така той обрисува днешната реалност.

„Проблемът е, че живеем в един свят, в който всичко е показно. Това дали ще покажеш на хората нещо хубаво, нещо лошо, умно или глупаво, има еднаква стойност.“

Ако обаче погледнем откъм моралната страна, има нещо много зловещо в това да се опитваш да пресъздаваш нещо, което го няма, което е запечатано по един начин – с неговата си емоция, убеден е Донов.

„Това е една фотография – тя е такава, каквато е и всеки зрител на тази фотография намира това движение, което създава тази технология, гледайки снимката. Не е нужно да се рови в това.“

Снимка: Исторически музей - Пловдив

„Фотографията пресъздава истински реален момент, докато тази технология пресъздава нещо, което ние не сме сигурни дали е така. Има доста изкуствени елементи в пресъздаването. Създава се нова реалност. Това не е продължение на изображението, а нова реалност, което мисля, че не е много морално.“

Ако тръгнем да раздвижваме снимките за живи хора, може и да е забавно, но по начина, по който е представено – това са стари снимки, на хора, които вече не са между нас, отбелязва фотографът. Там ми се губи на мен нишката и идеята.“

Не е необходимо да залагаме на технологията да ни покаже нещо подобно. Тези неща са вътре в нас“, твърди Донов.

Симеон Донов смята, че тази технология няма да просъществува във времето. Могат ли нещата да излязат извън контрол?

„Смятам, че е нещо, което ще отмине, но, за да не отиваме твърде далеч, всички ние на някои места трябва да си слагаме спирачка. Да търсим някакъв баланс. Не може всичко да бъде интересно, не може всичко да бъде ново и завладяващо. В този момент, да кажем, ако сме някъде на границата, ако тръгнем да търсим в това и говор, да добавим и говор – вече минаваме баланса.“

Ако говорим за изкуство, не съм сигурен, че искам да видя Мона Лиза раздвижена, изтъква Симеон Донов.

Симеон Донов  Снимка от личен архив

Симеон Донов снима от години. От 2015 г. Донов се занимава професионално само с фотография – пейзажи, архитектура, портрети, лични и бизнес събития. Преди време се е занимавал с реклама. „2015-та реших, че е време нещо да променя и се хванах за фотоапарата.“

Споделя, че в пейзажната фотография се опитва да бъде „част от природата, а не нещо допълнително“.

Как във време, в което всеки може да снима с помощта на прецизни технологии и са достъпни програми за обработка на снимки, може да се различи почеркът на професионалния фотограф?

С днешните мобилни телефони се прави фонография, но това е снимка. За да видим дали един човек наистина е професионален фотограф, трябва да му разгледаме портфолиото, защото то откроява системата и стила на снимане, пояснява Донов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17