Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градската библиотека в Тел Авив изпълнява дейността си предимно онлайн

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Да отидеш в библиотеката за книги е едно от прекрасните преживявания за хора от всяка възраст, но за пенсионерите е бягство от всекидневието и обещание за нови, прекрасни часове с книга в ръка.

В периода на локдауните заради пандемията почти навсякъде по света библиотеките бяха затворени. В Израел бе намерен начин не само да обменят книгите на читателите, но и да продължат лекциите, прожекцията на филми по литературни произведения, музикално-поетичните вечери.

По време на локдауна цялата дейност на библиотеката в Тел Авив е станала дистанционна и дигитализирана. Културните мероприятия са се провеждали чрез приложението zoom.

„Стараехме се да има поне по две на седмица. Така помагахме и на артисти и музиканти, които по време на локдауните са без работа. В същото време поставихме всички каталози на библиотеката в мрежата.

Възрастните хора до към 80-85 години добре се справят с компютъра. За по-старите е проблем. Имахме дежурни библиотекари, които по телефона, са техни консултанти и оформят заявките им.

Тези от пенсионерите, които живеят на до километър, километър и половина от библиотеката и искат да се пораздвижат, поръчаните книги ги чакаха в торбичка при портиера.

За другите, в дейността ни се включиха доброволци, които разнасяха поръчките и прибираха прочетеното. Удължихме срока на заемане и поръчване на книги във всички формати, включително и във вид на компактдискове.

Най-възрастната ни читателка е на 93 години. Въпреки пандемията, тя, както в продължение на десетки години, всяка седмица сменяше книгите. Доброволци й ги носеха до вкъщи", каза за БНР завеждащата отдел в Градската библиотека в Тел Авив Диана Леви.

Тя подчерта, че колкото и да са се опитвали да поддържат духа на пенсионерите читатели с активна дистанционна програма, още първия ден след карантината десетки, а дори стотици от тях са дошли в библиотеката.

„Използваха всичките ѝ фоайета, сладкарници, английския двор, дори залите за кръжоците, за да се срещнат помежду си. Бяха зажаднели за жив контакт. Искаха да си говорят. Искаха интеракция. Само човек срещу книга или срещу компютър не е добре за душата му.

Научихме, че дигиталната дейност е много важна възможност, независимо дали ще има пандемия или не. Тя осезателно навлиза в живота ни и не може да се откажем от нея. Знам, че много хора, по здравословни или други причини не могат да напускат дома си. Подаваме им ръка посредством дигитализацията.

Библиотеката е най-демократичното място в културата на един народ. При нас всички имат еднакви права, но всеки е с различни интереси. Дейността ни отчита различни показатели: възраст, интереси, еднократни или серия от мероприятия. Но разбрахме, че не може да правим дългосрочно планиране. Колкото повече хора се ваксинират, толкова разширяваме дейността ни“.

Диана Леви подчерта, че са наблегнали на аудио книгите.

„Те са подходящи за тези, които вече недовиждат и им е по-трудно да се справят с писано слово. Вече имаме в сайта си близо 100 хиляди книги от различни жанрове и на няколко езика. С помощта на библиотекарите, още преди пандемията, успяхме да скачим безплатното приложение на телефоните на много от по-възрастните читатели и те много активно ги ползваха в дните на изолация, а и не само. Лично аз също го харесвам и на идване към работа, в автобуса, слушам по него поредния откъс от избраната от мен книга“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08