Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се МОН да одобри наръчник за родители за обучение в електронна среда

Снимка: БТА

Наясно ли са родителите как да подкрепят децата си по време на онлайн обучението?

Екип на Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е разработил наръчник, който предстои да бъде одобрен от Министерството на образованието и науката. Родителите ще разполагат с него и в електронен формат.

Ръководството за подпомагане на родителите е структурирано след преглед на подобни издания в други страни и на други континенти, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ проф. д-р Галин Цоков, директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти.

Отделено е място на онлайн безопасността, защитата на личното пространство и етикета в мрежата като важен елемент от обучението в домашна среда. Засегнати са въпросите за взаимоотношенията между родители и деца, както и между родители и учители в рамките на дистанционното обучение.

Към родителите се отправят конкретни препоръки според възрастта и етапа на обучение на техните деца – от детската градина до гимназиалната степен, уточни проф. Цоков.

„Ние тръгнахме от едно доста сериозно емпирично изследване на проблемите, свързани с дистанционното обучение. То обхвана над 10 200 респондента, над 8 600 родителя, над 1 600 учителя. То даде интересни данни по отношение на основните проблеми и основните положителни страни. Около 69% от родителите активно се ангажират при подпомагане на обучението на децата си вкъщи. Горе-долу такъв е процентът в други изследвания, които определят семейната ангажираност и при традиционното обучение – 70% от родителите са ангажирани, около 30% от родителите са неангажирани достатъчно.“

Родителите отделят средно около 2 часа на ден, за да подпомагат децата си при тяхното обучение от разстояние. За началния етап на обучение това време е около 3 часа, а в гимназиалния етап рязко намалява, сочат данните.

Снимка: БТА

Как да се организира пространството у дома и къде е добре да учат децата?

„Създаване на определен ред, порядък на ежедневието, което е невъзможно без оформяне на ефективно работно пространство в рамките на дома“, препоръчва проф. Галин Цоков.

С дискретно наблюдение родителят трябва да следи дали детето спазва реда и графика на учебните занятия, е записано още в наръчника.

„Родителите трябва много активно да контактуват с децата – сутрин, преди началото на учебните часове, да дискутират какво предстои, какви основни задачи има през съответния ден. Следобед, вечерта също да се дискутира какво има като резултати.“

Част от препоръките са насочени към родителите на деца със специални образователни потребности.

Още съвети и детайли по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Йорданка Фандъкова

София: Децата от 5 до 12 клас ще учат вкъщи, заведенията - отворени до 22 часа

Това реши Оперативният щаб за коронавирус в столицата, като ограниченията ще действат до 26 март, информира кметът Йорданка Фандъкова и допълни: „Продължават работа кабинетите в общинските ДКЦ-та или бивши поликлиники, които да позволят на..

обновено на 10.03.21 в 19:27

Лилия Стоянова: В сегашната ситуация е най-добре всички деца да учат онлайн

„При 24 от 28 области, които са вече в червено, локален подход няма как да се прилага. Трябва да се вземе решение на национално ниво.“ Това каза пред БНР Лилия Стоянова от „Учители за безопасно образование“. От неформалното обединение отново поискаха..

публикувано на 10.03.21 в 09:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления,..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и..

публикувано на 08.05.25 в 08:11