Това се случи на кратка церемония в Концертната зала на Академията на 9 март. Ректорът на учебното заведение проф. Сава Димитров говори за достойнствата на големия артист и за вдъхновението, което той е за младите изпълнители.
„Нямам думи! Изобщо не съм го очаквал. Дойдох тук, за да се видя с младите музиканти, да поработим, а ето че получавам тази изненада - много приятна, и голяма чест. Много съм признателен и се радвам, че тази странна ситуация, в която живеем, има своите негативни, но и позитивни страни. Сега трябваше да съм в Америка. През февруари трябваше да започнем голямо турне с Марта Аргерич, но всичко беше отменено заради пандемията. Така се появи възможност отново да дойда в България, в София, и се надявам, че няма да е за последен път.“ - каза Миша Майски пред гостите в залата, след което продължи със запланувания майсторски клас със студенти от Академията.
Имаме щастието за четвърти път да посрещнем на българска сцена този великолепен артист. Предишния път това се случи в началото на 2017 г. Тогава той солира на Симфониния оркестър на БНР под диригентството на Александър Земцов, с когото и сега са заедно за концерта в сряда, но със Софийската филхармония. Те ще представят на публиката в залата, както и пред интернет аудиторията произведения от Рахманинов, Чайковски, Брух и Сен-Санс.
Репортаж от награждаването и думите на Миша Майски можете да чуете в звуковия файл.
Едно от най-ярките събития не само в настоящия сезон, но и изобщо за 2017 г., със сигурност ще остане концерта на Симфоничния оркестър на БНР на 27 януари, с който беше отбелязан 261-вия рожден ден на Волфганг Амадеус Моцарт. Концертът беше специален и..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в..
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..