Преференцията на настоящите избори ще бъде използвана по-скоро в обратния смисъл на това, за което беше въведена – хората да могат действително да преподреждат листите. Включването на кандидати, които в предишни избори са били срещу дадена партия или са били най-сериозният й опонент в даден регион, в листите на партия, с която нямат нищо общо, показва стремеж за преливане на техните гласове към тази партия именно с възможността за преференция, коментира Георги Проданов в предаването „Преди всички“.
„Това е начинът, с който спокойно човек, който разполага с 2-3 хиляди гласа, над които има контрол, или които може да си позволи купи, директно казано, да влезе в парламента“, ако партията премине бариерата, допълни той.
Не използваме механизми, с които избирателите да се опитват да търсят контакт и сметка на избран депутат, смята Проданов.
„Обикновено при депутат се „ходи“ тогава, когато избирателят има личен проблем. Приемните на депутатите са свързани с хора, които идват със социалните си проблеми, с битови проблеми, тук-там някоя екзотична политическа идея, но нищо повече от това. На мен ми липсва организираното отношение към контрола над този, който ни представлява.“
Георги Проданов отбеляза като друг дефицит загубата на интерес от страна на хората, гласували за партии, които не са успели да влязат в парламента.
„Тези партии би трябвало да се опитват да бъдат коректив и в следващия 4-годишен период, в който ще бъдат извън парламента, с идеята да променят това статукво. Напротив – обикновено тогава партиите се свиват и се затварят до ръководството си, тесен кръг около него, и вегетират известно време.“
Доколкото по-малки партии са отломки от по-големите или пък лидерите им идват от тези по-големи партии, се мултиплицират манталитет и начин на работа, наследен от големите партии, посочи още политологът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..