„Самата процедура е доста спорна поради липсата на съдебен контрол. Това е проблем, който е идентифициран от доста време и съществува, виден е“, коментира в предаването „Преди всички“ бившият прокурор адвокат Андрей Янкулов, експерт от Антикорупционния фонд.
„На практика е съвсем възможна ситуация, при която тук се издава националния акт за задържане, който е основание за европейската заповед за арест – той се издава от прокурор, след това се издава европейска заповед за арест – също от прокурор, изпраща се в чуждата държава. Нейният съдебен орган на доверие трябва да приеме всичко, което се твърди от нашата държава, съответно предприема някакви мерки спрямо това лице, което ние издирваме и започва процедура пред съдебен орган на другата държава членка, където лицето се намира, по предаването му“, обясни Янкулов хода на процедурата.
След като лицето вече е изпратено и идва в страната ни, в първия момент, в който вече български съд се занимава с казуса и преценява доказателствата по него, може да каже – пускаме го, защото няма никакви доказателства за престъплението, за което е повдигнато обвинението, допълни адвокат Янкулов.
„Повече от логично беше, че трябва да се въведе предварителен съдебен контрол“, изтъкна Андрей Янкулов.
Още с излизането на ключови решения на Съда на ЕС в Люксембург през 2019 г. според него е било „пределно ясно, че този проблем ще съществува и за нас“, но не е било обърнато внимание, защото не са били по български казуси.
В момента българските европейски заповеди за арест няма да бъдат изпълнявани, уточни Янкулов. „До момента на създаване на този защитен механизъм, който ще направи нашето вътрешно право съответно на правото на съюза.“
„Това е поредното подканяне, в случая то не е и подканяне, защото трябва да се изпълни, на някаква европейска институция, за засилване на съдебния контрол върху актовете на прокурора в досъдебното производство.“
Ако искаме да ползваме инструмента европейска заповед за арест, трябва да реагираме веднага, обобщи адвокат Андрей Янкулов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..