Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоизложба „Животът на бездомните животни“ насърчава осиновяването

Снимка: Фейсбук на „Четири лапи“

С фотоизложба, открита в центъра на столицата на 12 март 2021 г., неправителствената организация „Четири лапи“ поставя в центъра на общественото внимание чувствителната тема за безстопанствените животни и адекватната грижа за тях.
Експозицията със заглавие „Животът на бездомните животни“, показва внушителни кадри, които насърчават към осиновяването и отглеждането на домашните любимци с уважение и разбиране.

Фотографският проект представя пред аудиторията неповторимата емоция от съжителството с осиновен домашен любимец. Историята на изоставеното кученце Бърни започва в района на Френската езикова гимназия, където е открит от настоящите си стопани.

Освен надежда за по-добър живот, изложбата показва и кадри от жестоката действителност - на скитащи из големия град улични котки и кучета. Припомня и бедствия като аварията в Хитрино през 2016 година, за да покаже, че в кризисни ситуации бездомните животни също са сред засегнатите.

Целта на „Четири лапи“ е да предизвика обществен дебат по тези болезнени проблеми, свързани с отношението на хората към животните - посочва Деница Славова от екипа на международната организация:

"Четири лапи е силният, глобален, независим глас на животните. Нашата визия и всички наши активности са за един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдания, а се отглеждат с уважение и разбиране. С тези фотографии искаме да провокираме повече толерантност, повече грижа и внимание към всички животни независимо дали са бездомни или домашни любимци 

Изложбата е част от кампанията „Осинови ме“, която подчертава значението на осиновяването, вместо закупуването на животно. В световен план благородната инициатива набира все по-голяма популярност.

Крачка в правилната посока към едно по-загрижено общество прави Луиза Лазарова. През януари младата жена се сдобива с домашен любимец.

"От години следя в социалните мрежи различните страници за бездомни животни, а също така и приюти от цялата страна и тяхната дейност. В началото на 2021 година, във Фейсбук, все по-често започна да ми излиза снимката на едно кученце от Варненския приют - черничко, с бежови елементи по лицето, много сладко и мило същество. По някакъв начин в главата ми се загнезди мисълта за него и не можех да спра да мисля за това прекрасно създание. Свързах се с хората от приюта и след редица интервюта и дълго пътуване за малката животинка, той най-накрая беше в ръцете ми, гушках го и го заведох у дома“1 казва тя.

Луиза откроява причините за този благороден и щедър жест - осиновяването на приятел  животно от приют:

"Колкото и голям фен да съм на кучета от породи хъски, лабрадор ретрийвър, мисля че кучетата, които са порода "любов" носят също толкова голяма щастие. Има толкова много млади, нещастни душички, които чакат своите хора да бъдат осиновени и не смятам, че купуването на животно е по-пълноценно от това да осиновим такова".

Фотоизложбата „Животът на бездомните животни“ ще остане в зона Ларго под площад "Независимост" до края на месец април, посочва Деница Славова. Сред предстоящите инициативи на Четири лапи е проектът "Зов за зоопарковете", свързан с подобряване на условията на живот на обитателите на зоологическите градини.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07