"Дина хареса пиесата на Шекспир "Отело". Ние се бяхме срещали с този текст и в НАТФИЗ докато бях студенти в един неин опит по режисура. В последствие към този основен сюжет, който Шекспир предлага и основната интрига, решихме да създадем колаж от други текстове, които да формират драматургичния материал на нашето представление. Започнахме да рисуваме и да обогатяваме този свят и контекст, в който искахме да разкажем нашия Отело, нашата история", каза в предаването "Нощен хоризонт" Боян Арсов.
Дина Маркова коментира, че са се опитали да изследват темата за войната, но не войната между нациите, а войната, която е между група от съмишленици и която прераства във война вътре в човека, в неговата душа, когато той започне да воюва със себе си:
"Затова ние подбрахме и други текстове, на други автори, които според нас са фокусирани върху темата за войната или предлагат една по-различна гледна точка за воюващи човек, борещия се човек, човекът, който трудно приема поражението и се бори да бъде номер 1, да победи, което е човекът на днешното време".
"Ако ние живеем само в бита, тревожим се за това какво ще ядем, тогава се случва разпад на душата. Има много подводни камъни в една такава криза. Кризата е възможност, но кризата е регрес към по-базови потребности, които, когато са заплашени за човешкото същество е много трудно да функционира на по-високо ниво. Ние трябва да се погрижим за това хората да чувстват сигурност", допълни Дина Маркова.
Боян Арсов подчерта, че театърът е възможност да каже много неща, които не може да каже с думи:
"С друга енергия, с други средства, по-витална страна на нещата, която те кара да си свободен, тази безкрайна линия на въображението, което има в театъра, никога няма крайна точка, краен предел, толкова напред и отвъд е отправен и духа, и посланието, че това те прави по-живот"
Дина Маркова завършва режисура за драматичен театър през 2016г. в класа на проф. Снежина Танковска в НАТФИЗ. Преди НАТФИЗ е била в групата на Мария Сапунджиева и Вяра Коларова, където участва в няколко представления по Гогол, Пушкин и Иван Вазов, поставени от режисьора Гергана Тодева. В началото на 2017г. заедно с Боян Арсов учредяват Сдружение „ЗОНГ“, на което оттогава е председател. Ноември 2018 година излиза първата премиера на Сдружението - „Животът е сън“ в Център за култура и дебат „Червената къща“. Освен от театър, интересува се още от психоанализа и едновременно с НАТФИЗ завършва клинична и консултативна психология в СУ „Климент Охридски“. Има опит с психодрама, когнитивно-поведенческа и фамилна терапия. От две години работи като психолог-консултант на деца.
Боян Арсов е роден в София. Завършил е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", специалност „Актоьорство за драматичен театър“ в класа на проф. Снежина Танковска. Удостоен е с наградата НАТФИЗ НАЙ-НАЙ-НАЙ в категория Актьор за драматичен театър. Преди това е учил в 91 Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов". Бил е част от театралната школа към "Сълза и смях". В последната постановка „Отело - Гибелта на идеалиста“ пиесата на Шекспир е трансформирана от младия екип в оригинална драматизация, извеждаща основната сюжетна линия в контекста на фрагменти - хипотези за войната от други световни автори. Според тях съвременният „Отело“, отвъд мита, е възможен като история за човека парадокс - противоречащ си, двойствен, непознаваем, в капана на радикализиран, черно-бял свят. Той разполага с познанието, но не успява да го приложи така, че да се спаси. Такъв е Отело, такъв е и Яго - двамата основни „противници“ в хода на действието, в чиито роли Боян Арсов се превъплащава.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..