Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една година Covid пандемия, първа смърт след ваксинация - акценти от седмицата у нас

Една година Covid пандемия у нас отчете календарът, но не виждаме светлина в тунела и живеем все повече с усещането, че нещата могат да се влошат преди да започнат да се подобряват.

Лошо стечение на обстоятелства или грешки по пътя - тези въпроси си задавахме през тази седмица, белязана от тревожна събитийност - нови рекорди на новозаразени с коронарисуса, висока смъртност и временно спиране на ваксинацията с най-масовата ваксина у нас.

И след година на ограничителни мерки отново лавинообразно се въвеждат новите стари, на ръба на търпението на засегнатите.

Властите временно спряха ваксинацията с „АстраЗенека“. Не работи и електронният регистър. Причината е първи случай на починал у нас часове след поставена ваксина.

Препаратът не е бил от партидата, която бе блокирана в редица страни членки като превантивна мярка заради съобщения за тромбозни реакции и смъртни случаи.

Следващата седмица ще стане ясно дали има връзка между ваксината и смъртта на 57-годишна жена с придружаващи заболявания, сред които и сърдечна недостатъчност, от пловдивското село Йоаким Груево.

Решението за спиране на масовата ваксинация с „АстраЗенека“ обяви премиерът Бойко Борисов, часове преди да бъде обявен повода за това.

Според здравният министър спирането на ваксинирането с препарата е превантивна мярка, докато излезе заключението на съдебните медици и прогнозира подновяване на ваксинацията с Оксфордската ваксина още идната седмица.

Трагичният инцидент стопира началото на масовата ваксинация през електронния регистър, генерирал за дни над 80 хиляди желаещи за ваксина, и то ден след като стотици зелени коридори по електронната заявка отвориха врати в цялата страна.

Остават въпросите какво ще е отражението върху изпълнението на ваксинационния план в бъдеще.

Иначе изборът на ваксината през портала се оказа без избор - но не разубеди някои от желаещите още в първия ден  да се имунизират. Други, избрали РНК ваксина обаче, останаха разочаровани.

Блокирането на ваксинацията с най-масовия препарат у нас стана на фона на отчетливи негативни тенденции и тревожни нива на смъртността. Натискът върху лечебните заведения вече е налице - близо 7000 са хоспитализираните, а над 500 пациенти с коронавирус се лекуват в интензивни отделения.

15 са областите, в които вече е регистриран британският щам на коронавируса. Южноафриканският, бразилският и нигерийският вариант все още не са потвърдени у нас.

Но всички лица, които пристигат от Африка, вече ще се поставят под 10-дневна задължителна карантина дори и да имат отрицателен PCR тест.

Здравните власти описаха ситуацията като изключително сериозна и призоваха за въвеждане на мерки.

Затягането на мерките се прехвърли на здравните инспекции по места. Строги или по-либерални - това решаваха областните щабове в критични региони на страната.

Предложените по-засилени мерки по места обаче изкара бизнеса на улицата, а щабовете по места дадоха крачка назад и преосмислиха крайността на мерките.

И някак това, че дни ни делят от предстоящите парламентарни избори не ни вълнуваше особено.

Разбрахме обаче, че избирателната бюлетина ще е цели 60 см с 30-те политически мераклии за 240 места в следващия парламент, а секциите в чужбина ще са рекорден брой - 465. Най-много разкрити секции има в Германия - 69, а в Турция ще има максимално допустимият брой за страна извън Европейския съюз - 35.

Целия обзор на събитията през седмицата у нас може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38