От началото на седмицата започнаха онлайн лекциите в рамките на курса "Близки срещи с птиците". Предстоят и практически занятия чрез теренни излети за наблюдение на птици, обясниха от Българското дружество за защита на птиците. По време на обучението любителите на природата ще наблюдават птици в естествената им среда и ще се научат да ги разпознават. В курсовете желание за участие са заявили природолюбители от 13 града на България.
Ирина Матеева, отговорник европейски политики в Българското дружество за защита на птиците и координатор на провеждането на обученията обясни за БНР, че курсовете не са самоцелни, а данните, събирани за птиците сред природата, се използват за природозащитни цели:"В България има общо 420 вида птици, които или гнездят в България, или мигрират, или зимуват". Гнездящите птици в България са около 280 вида, подчерта Ирина Матеева:
"Не всички видове птици пеят, имаме 420 различни вида песни. Пеят пойните птици. Най-лесният начин (за разпознаване на птиците- бел. ред.) е със слушане и с виждане. Разпознаването на птици по звук е доста по-трудно, отколкото разпознаването, когато ги наблюдаваме. Вече има доста направени записи на гласове на птици, виждат се също и в интернет".
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той..