Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Свитото потребление задържа цените на горивата да не дръпнат бързо нагоре

Въглищните централи трябва да търсят алтернатива за съществуването си, не да трупат загуби, смята анализаторът от ЦИД

Снимка: БТА

Цените на въглеродните емисии достигнаха своеобразен връх. Какво следва за въглищните централи у нас и какви са тенденциите в цените на пазара на горивата коментира за БНР Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията.

„Все още нямаме възстановяване в икономиката. Нямаме достатъчно потребление, което да реагира и да дръпне цените бързо нагоре и за крайния потребител. На пазара, специално в Европа, движението в цените не е така рязко, тъй като повече от половината от цената на крайния продукт – бензина и дизела, са данъци. Много по-бързо се сменят цените в САЩ“, каза Стефанов в предаването „Преди всички“.

„Важният елемент е, че в момента няма такова бързо възстановяване на икономиката, което да издърпа цените нагоре. Потреблението остава свито. Всеки си прави сметка, че ако увеличи цените сега, това би означавало загуба на клиенти. От тази гледна точка производителите на бензин и дизел са внимателни“, поясни Стефанов. Той отбеляза още, че с третата вълна на Covid кризата у нас хората ще продължат да си остават вкъщи. Остават и ограничения за транспортните фирми.

В коментара си за цената на квотите с въглероден диоксид и бъдещето на въглищните централи в България Руслан Стефанов изтъкна:

„Сценариите, за които отдавна говорим – че каквато и правителствена политика да се възприема, тези централи излизат от употреба. Колкото по-бързо бъдат изведени от употреба, толкова по-малко загуби ще натрупа българската енергетика.“

При ясната амбиция на Европа, както и на САЩ и Китай, вървим към сериозна заявка към 2050 г. да се търсят варианти за безвъглеродно бъдеще. Тези централи трябва да търсят алтернатива за своето бъдещо съществуване, категоричен е Стефанов, според когото натискът ще става все по-голям. „Дори при по-ниски цени на квотите, загубите ще се трупат.“

Цените на квотите въглеродни емисии неминуемо ще влязат в крайната цена на тока. Въпросът е кой ще понесе тежестта, подчерта Руслан Стефанов.

„Това са механизми, при които или тези цени влизат в крайната цена, или съответно ние плащаме загубите на тези електроцентрали през данъците си или по друг начин. Въпросът е кой ще понесе това увеличение – дали тези, които ползват услугата – потребителите, или тези, които са имали неблагоразумието да платят данъците си в държава, която поддържа подобни губещи електроцентрали.“

Българските производители в момента на практика нямат алтернативата на евтин зелен ток, каквато имат германските производители например, посочи още  Стефанов.

Поради забавеното навлизане на възобновяеми енергийни източници България не може да си позволи такива по-ниски цени. „Всичко останало бута цените нагоре.“

България в момента е неподготвена и няма възможност да включи ВЕИ, защото няма разработени такива в достатъчен обем, както е в други европейски страни, обобщи експертът.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на Су "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52
Александър Александров

Уроци по летене и живот в “Да бди над нея” на френския писател Жан - Батист Андреа

"Красива история с вкус на носталгия и портокали". Така можем да опишем романа на френския писател, сценарист и режисьор Жан - Батист Андреа - "Да бди над нея" .  През 2023-та историята получава най-високото литературно отличие на Франция - наградата "Гонкур" .  Като майсторска скулптура, Жан Батист вае историята на талантливия си..

публикувано на 18.02.25 в 10:44