Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомил Николов:

След 13 май потребителите могат да си искат парите от туроператорите за неосъществени пътувания

Обществото е поляризирано дали да пази чиста околната среда

Богомил Николов
Снимка: БГНЕС

До 13 май тази година беше отсрочката за туроператорите по Закона за извънредното положение, да заплатят на хората, които не са си получили парите за неосъществени пътувания. Това поясни пред БНР Богомил Николов от "Асоциация активни потребители".

"Ние искаме да обърнем внимание на темата, че държавата отпусна на туроператорите 49 млн. лв., но по техни данни задълженията към потребителите им са около 150 млн. лв., тоест те могат да покрият само една трета от задълженията си към хоратаИ за нас въпросът остава нерешен. Потребителите трябва да знаят, че те имат пълното право да си поискат парите от съответния туроператор. Има различни хипотези - ако се заведат дела, връщането на парите ще се забави с години, ако пък фалират туроператорите, това пак не е добре пак за решаване на проблема", подчерта Богомил Николов.

Пластмасата се оказва един от най-големите и опасни замърсители, изтъкна в предаването "Преди всички" Богомил Николов във връзка с отбелязването днес на Световния ден на потребителите. Мотото тази година е "Да опазим Земята от пластмасата".
"Пластмасата се оказа, че превзема и микросвета, защото, като се разпада, тя превзема все по-голяма част от океаните, после попада в рибите, които ние поставяме на трапезата си. И тези наши постъпки се връщат като бумерангОт юли месец вече няма да можем да ползваме пластмасови пособия за еднократна употреба, с директива на ЕС се налага това, част от пластмасите в същото време могат да се преработват и фирмите трябва да рециклират тези пластмаси, като трябва да се търсят и други не толкова опасни продукти, които да заместят пластмасата", каза Николов.

По думите му сякаш обществото става все по-поляризирано по опазването на околната среда - едните бързат да е чисто, но има други, които мърсят и то сякаш нарочно.

"Всъщност ние трябва да уважаваме и да поощряваме хората, които се грижат общото пространство да е чисто, да да караме другите да се срамуват от това, че мърсят... И затова аз не мога похваля гражданите. Иначе аз вярвам повече в убеждението, а не толкова в глобите и санкциите за замърсяването на околната среда". 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Ние открихме сухо мляко в прясното мляко, което е неприемлива практика. Според наше проучване от 17 тествани млека в 14 има сухо млякоНяма засега данни колко може да се постави в млякото и затова искаме да се постави дебат по темата. Надявам се да се въведе норма и метод и за изпитване, и да има официален контрол", допълни още Богомил Николов. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08