Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На кои дати ще има слънчево и лунно затъмнение

Националната астрономическа обсерватория Рожен
Снимка: Пенчо Маркишки

Пенчо Маркишки е роден през 1970 г. в Шумен. Интересът му към астрономията датира от ранните му ученически години и става причина през 1985 г. да започне да практикува фотография и астрофотография като хоби. През студентските си години в Шуменския университет и по-късно - упражнявайки професията си „Контролно-измервателни прибори и автоматика“ в предприятия от химическата промишленост, интересът му към астрономията не го напуска.

Пенчо Маркишки започва да конструира астрономическа оптика и така се появяват първите негови стационарни и преносими инструменти за фотографски астрономически наблюдения. През 1994 г. конструира спектрографи, способни да регистрират звездни спектри - задача, която се счита за особено сложна в любителската астрономия, особено по това време.

Пенчо Маркишки е автор на "Гид на любителя астроном 2021", издава го за трета поредна година. Издание, което съдържа информация за предстоящите по-забележителни астрономически явления.

Пенчо Маркишки          Снимка: Станислава Пирчева

"На 16 март в 6:47 покрай Земята ще премине астероид с размери между 16 и 36 метра. Той ще прелети на 280 хиляди километра от Земята, което е малко повече от две трети от разстоянието Земя - Луна", каза в предаването "Нощен хоризонт" Пенчо Маркишки. 

"Сферичната астрономия е една много важна част от астрономията. Тя ни помага не само да се ориентираме по небето, през средните векове, когато са били на ход великите географски открития, тя е била в основата на навигацията, на корабоплаването".

Маркишки добави, че през 2021 година ще има четири затъмнения, но нито едно  няма да бъде достъпно за наблюдение от България.

"26 май - пълно лунно затъмнение, което ще се наблюдава от Източна Азия, Тихия океан, Австралия, западните части на Южна Америка. Това затъмнение е в средата на така наречен сезон на затъмнение - период, траещ около 34 дни, през който период има вероятност да се случат две или три затъмнения, тази година са две“. 

На 10 юни ще има пръстеновидно слънчево затъмнение,  подчерта той:

„То ще бъде пръстеновидно слънчево затъмнение и ще се наблюдава частично от Северна Америка, Централна и Северна Европа и почти цяла Азия без най-южните и югозападни части, без Арабския полуостров и Индия".

Вторият сезон на затъмнение ще настъпи в края на годината:

"Първото затъмнение от него ще бъде частично лунно затъмнение, но с много голяма фаза, почти пълна, което ще се случи на 19 ноември. То ще се наблюдава пак от Тихоокеанския регион, Източна Азия, Тихия океан, Австралия".

Ще има пълно слънчево затъмнение на 4 декември 2021 рано сутринта, което може да се наблюдава доста добре от Антарктида.

Националната астрономическа обсерватория Рожен        Снимка: Пенчо Маркишки

Доц. Евгени Овчаров, директор на катедра "Астрономия" във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" коментира, че Пенчо Маркишки е най-големият специалист по астрономична оптика.

Сънародникът ни д-р Трифон Трифонов от Института по астрономия "Макс Планк " в Хайделберг и неговите сътрудници откриха скоро екзопланетата "Глизе 486 Б", която обикаля около звезда, отдалечена на 26 светлинни години до нас.

"Това откритие е наистина значимо, защото планетата е подобна на Земята - около 30% е по-голяма от нашата планета, близо три пъти е по-масивна. Много по-гореща е, прилича повече на планетата Венера. Най-вероятно тя има атмосфера и би била много удобен обект за следващите космически телескопи". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16