"Моята мечта е да стана химик, който се занимава с химия и физика", категоричен е 12-годишният Байрам, който от малък се интересува от природните науки.
Смята химията като свое призвание и започва да учи сам, посещава и консултациите в училище за седмокласниците. Не успява добре да разбере уроците в учебника, затова решава да направи помагалото със сбита информация от всеки урок и да подготви задачи за проверка на знанията след всяка тема.
"Помагалото е разделено на три части. Първите два раздела са от алкалната група и халогенната, а третата ще бъде за химичните закони. Правя го, защото, когато чета от учебника, не ми е толкова ясно и аз реших да направя помагало, което всички да го разбират", казва Байрам.
Признава, че най-голямата му опора е учителката му по химия Елена Хаджийска. В рамките на обучение от разстояние Байрам влиза в ролята на учител и вече два пъти преподава уроци чрез презентации, които старателно подготвя.
Наскоро е решил изпита за национално външно оценяване по химия след 7 клас, а резултатът е 5,40, похвали се директорката на училището Фани Василева.
"Ние всички бяхме удивени, когато той прояви самоинициатива и каза: "Госпожо, аз искам да издам помагало по химия и опазване на околната среда".
Байрам помага в обучението и на най-добрия си приятел Ерен Селим.
"Байрам е моят съученик. Той е много запален по химия и аз му пожелавам да стане много добър химик и да изкарва още други помагала. На мен ми помага по някои уроци, които не ги разбирам", каза Ерен Селим.
Той призна, че любимият му предмет е математика и мечтае да стане лекар:
"Литературата малко ме затруднява, защото някои въпроси са трудни. Когато госпожата ни дава тестове, аз не ги разбирам толкова много, в онлайн обучението не разбрах толкова много уроците, защото връзката прекъсваше".
Байрам споделя, че му липсва реалната среда в училище и пряката връзка с учениците заради пандемията.
"Малко ме затруднява понякога, когато имам проблеми с интернета и не мога да разбера задачите".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..